Plánovanú misiu vo štvrtok večer potvrdil nemecký europoslanec a predseda Výboru EP pre zahraničné veci (AFET) David McAllister a francúzska europoslankyňa a šéfka Podvýboru EP pre bezpečnosť a obranu (SEDE) Nathalie Loiseauová. Okrem nich delegáciu doplnia ďalší šiesti zákonodarcovia z AFET a SEDE.
Poslanci majú za cieľ priamo na mieste odsledovať situáciu, ktorá vznikla po masovom prísune ruských vojsk do blízkosti ukrajinských hraníc. Chcú takto prejaviť solidaritu EP s Ukrajincami a vyjadriť nesúhlas s krokmi Ruska, ktoré by viedli k ďalšej eskalácii krízy. Europarlament upozornil, že táto návšteva je súčasťou rozsiahlejšieho diplomatického úsilia o zmiernenie napätia a vyhnutie sa vojne na Ukrajine.
Členovia parlamentnej delegácie sa stretnú s predsedom ukrajinského parlamentu a členmi viacerých výborov. Požiadali aj o stretnutie s prezidentom, predsedom vlády, ministrom zahraničných vecí a obrany a tiež podpredsedom vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu.
"O územnej celistvosti Ukrajiny sa nedá rokovať. Pokusy Ruska o opätovné vytvorenie deliacich čiar na európskom kontinente podkopávajú základné základy a princípy, na ktorých je postavená európska bezpečnosť. Sféry vplyvu nepatria do 21. storočia," odkázal šéf výboru AFET.
Vyjadril znepokojenie z prítomnosti viac než 100-tisíc ruských vojakov a najnovších manévrov v blízkosti ukrajinských hraníc. "Akýkoľvek ruský vojenský zásah na Ukrajine bude mať obrovské následky a náklady," zopakoval McAllister pozíciu, ktorú oficiálne prezentujú inštitúcie a lídri EÚ. Zároveň skonštatoval, že agresívny postoj Ruska posilnil partnerstvo medzi Európou a jej transatlantickými spojencami.
"Európska únia sa pripravuje na možnosť masívnych a bezprecedentných sankcií, ak by Rusko konalo vojensky. To nie sú prázdne slová, sankcie voči Rusku už platia a všetci Európania dali jasne najavo svoju ochotu zájsť oveľa ďalej so sankciami, ak bude Rusko pokračovať vo svojom zlovoľnom postoji voči Ukrajine," odkázala liberálna poslankyňa Loiseauová.