Informovala o tom agentúra PAP s tým, že pre pandemické obmedzenia sa mohla zísť len malá skupina hostí. Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenuli i viacerí svetoví politici vrátane predstaviteľov Poľska, Nemecka, Izraela či USA.
Halina Birenbaumová (92), poetka pôvodom z Poľska žijúca v Izraeli, ktorá bola do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau deportovaná ako 13-ročná, varovala, že záujem o zločiny nacizmu pomaly mizne. "Holokaust je pre ľudstvo vo svete poznačenom konfliktami, smrteľnými chorobami a pandémiou čoraz menej zaujímavý," poznamenala.
Na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu zareagovali na sociálnych sieťach i poľskí štátni predstavitelia. Minister zahraničných vecí Zbigniew Rau si v príspevku na Twitteri uctil pamiatku ľudí zavraždených v koncentračných táboroch, ako aj "tých, ktorí pomáhali nevinným obetiam skrývať sa pred zverstvami". Prezident Andrzej Duda zverejnil fotografiu, na ktorej je zachytený s nápisom "Spomíname".
Minister @wkolarski, w imieniu Prezydenta @AndrzejDuda, uczestniczył w obchodach 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Minister oddał hołd ofiarom Auschwitz i złożył wieniec od Prezydenta RP.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 27, 2022
fot. Wojciech Grabowski pic.twitter.com/c8MuvqLZgY
Nemecký kancelár Olaf Scholz na podujatí organizácie UNESCO v Paríži prostredníctvom videoposolstva zdôraznil mimoriadnu zodpovednosť Nemecka, uviedla agentúra APA. "Musíme bojovať proti antisemitizmu, diskriminácii, rasizmu a extrémizmu – všade a všetkými spôsobmi," povedal.
Predsedníčka dolnej komory nemeckého parlamentu Bärbel Basová podľa agentúry AP poznamenala, že pandémia nového koronavírusu zosilnila antisemitské prejavy v celej spoločnosti, nielen na jej okraji medzi krajnou pravicou. "Naša krajina nesie osobitnú zodpovednosť – genocída európskych židov je zločinom Nemecka," vyhlásila v Spolkovom sneme.