Prebrali aj finančnú pomoc Ukrajine. Podľa agentov Unian trval hovor dve hodiny. "Debatovali sme o nedávnych diplomatických snahách o deeskaláciu situácie a dohodli sa na spoločnom postupe do budúcnosti. Poďakoval som Bidenovi za súčasnú vojenskú podporu. Možnosti finančnej pomoci Ukrajine boli tiež predmetom diskusie," uviedla hlava ukrajinského štátu na twitteri.
Hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová povedala novinárom, že dnešný telefonát bol "kontrolným hovorom", ktorého cieľom nebolo žiadne konkrétne oznámenie. "Tento hovor by som považovala za súčasť pravidelného rokovania s ukrajinskou vládou," uviedla Psakiová.
Rusko v posledných týždňoch výrazne posilnilo svoju vojenskú prítomnosť pri ukrajinských hraniciach a Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že Moskva pripravuje inváziu na Ukrajinu. Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských povstalcov v Donbase, ale popiera, že by chystalo útok proti svojmu susedovi.
Spojené štáty v stredajšej oficiálnej odpovedi odmietli požiadavku Moskvy, aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO. Rovnako tak dali najavo, že nehodlajú rokovať o stiahnutí jednotiek NATO a zbraní z východu Európy, ku ktorému Rusko tiež vyzýva. Kremeľ prijal odmietavú reakciu USA na svoje požiadavky "bezpečnostných záruk" chladne, o ďalších krokoch má rozhodnúť prezident Vladimir Putin.
Washington rovnako, ako Británia alebo Česká republika podporil Kyjev dodávkami zbraní, ktoré majú zvýšiť obranyschopnosť krajiny tvárou v tvár možnému ruskému útoku. V stredu na kyjevskom letisku pristálo americké vojenské lietadlo s treťou zásielkou vojenského vybavenia a munície z celkového balíka vojenskej pomoci vo výške 200 miliónov dolárov.