Chce na ňom predstaviť požiadavky miest a obcí k vláde a parlamentu. Únia miest Slovenska (ÚMS) a jej členovia sa však na tomto zhromaždení nezúčastnia, v aktuálnej situácii totiž nepovažujú takýto postup za vhodný a ani rozumný.
ZMOS, naopak, tvrdí, že aj napriek zložitej epidemiologickej situácii je to z dôvodu dlhodobej neprínosnej komunikácie jediná možnosť, ako vstúpiť do procesov prijímania zákonov.
"Mestá a obce, ktoré počas všetkých vĺn pandémie COVID-19 zabezpečovali všetky kľúčové opatrenia na ochranu svojich obyvateľov, samosprávy, ktoré testujú a očkujú a sú spoľahlivým partnerom štátu, sú dlhodobo ignorované pri príprave zákonov," informoval TASR ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Neexistuje podľa neho skutočná komunikácia medzi štátom a samosprávami. "Štát nechal obce a mestá pred dverami," poznamenal s tým, že štát na jednej strane ignoruje vecný prístup zo strany miest a obcí, ale na druhej strane na ne presúva ďalšie úlohy a spravidla bez peňazí.
Predsedníctvo ZMOS navrhlo formát štyroch členov za každé regionálne združenie miest a obcí, ktorých je celkovo 61. "Ak nebude prezentovaným požiadavkám vyhovené, ďalším krokom bude štrajk na úrovni všetkých samospráv," avizuje Kaliňák.