Severoatlantická aliancia (NATO) zatiaľ neoficiálne uvažuje, že ponúkne členským krajinám na svojej východnej hranici vyslanie podporného tímu aliančných vojakov. Hovorí sa o tom, že na Slovensko by mohli prísť napríklad vojaci zo susednej Českej republiky.
Dôvodom týchto úvah je napätá bezpečnostná situácia na ukrajinsko-ruských hraniciach, kde Rusko rozmiestnilo už vyše 130 000 vojakov a narastajú obavy z toho, že na Ukrajinu môže zaútočiť. Koaličných aj opozičných lídrov a poslancov jednotlivých strán sme sa preto pýtali, aký majú názor na prípadné rozmiestnenie spojeneckých vojsk na našom území.
Nevidím žiadne argumenty proti
Ivan Korčok, minister zahraničných vecí (SaS)
- Žiadne rozhodnutia na úrovni NATO ani vlády SR prijaté neboli a naďalej platí, že žiadne rozhodnutie nikdy nebude urobené proti vôli SR. Vzhľadom na početné otázky slovenských a zahraničných médií však ako minister zahraničných vecí považujem za potrebné jasne komunikovať môj osobný postoj - tzn., že nevidím žiadne logické argumenty proti takémuto kroku Aliancie v reakcii na vzniknutú situáciu. Naopak, takéto opatrenia sú presne tými, kvôli ktorým sme členom Aliancie. Dnes už deklarácie o tom, že sme súčasťou NATO, nestačia, ale keď je to nevyhnutné, tak treba aj urobiť také kroky, ktorými zvyšujeme nielen našu obranu, ale aj obranu našich spojencov.
Prioritou je ochrana našich občanov
Eduard Heger, premiér SR (OĽaNO)
- Zatiaľ sme oficiálne takúto požiadavku ohľadom prítomnosti spojeneckých vojsk nedostali. Prioritou vlády je ochrana našich občanov. V prípade, že takáto žiadosť príde, budeme sa rozhodovať ako suverénny štát a zodpovedný spojenec Aliancie.
Úvahy o posilnení obrany sú absolútne legitímne
Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti (SaS)
- V tejto téme absolútne dôverujem ministrovi zahraničných vecí. Myslím si, že všetci vnímame vážnosť situácie, ktorá sa nás vzhľadom na spoločnú slovensko-ukrajinskú hranicu bezprostredne dotýka, a preto považujem úvahy o posilnení obrany zo strany Aliancie a tým aj našej bezpečnosti za absolútne legitímne a logické. Sme členmi NATO, a preto považujem za logické a nevidím problém v tom, ak by na slovenskom území v rámci posilnenia východného krídla pôsobili napríklad českí, slovinskí alebo iní vojaci. Zároveň som presvedčená, že náš postoj k Ukrajine musí byť jasný, jednotný a nevidím tu priestor na akékoľvek vajatanie. Ukrajina má našu podporu, či už ide o otázku jej suverenity, ako aj územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
Ak bude treba zabrániť utečeneckej vlne
Boris Kollár, predseda Sme rodina
- Ak si to situácia na našich východných hraniciach bude vyžadovať, najmä kvôli tomu, aby sme zabránili nekontrolovanej utečeneckej vlne, tak vtedy budeme potrebovať, aby sme naše ozbrojené sily podporili aj jednotkami spojencov.
Bude to závisieť od Ukrajiny
Juraj Krúpa, predseda brannobezpečnostného výboru NR SR (OĽaNO)
- Slovensko zatiaľ žiadnu oficiálnu ponuku od NATO nedostalo. Akonáhle takáto ponuka príde, tak sa ňou budeme zaoberať. Rozhodnutie potom bude závisieť aj od vývoja bezpečnostnej situácie na Ukrajine.