Zvýšilo by to obranyschopnosť SR
Juraj Šeliga, poslanec Za ľudí
- Mali by sme na tú ponuku reflektovať. V čase napätej situácie by to zvýšilo našu obranyschopnosť. Náš sused je na úsvite vojny, je našou povinnosťou urobiť všetko, čo vieme, aby sme boli schopní čo najlepšie ochrániť našich občanov.
Mali by sme si ctiť naše záväzky
Kristián Čekovský, poslanec OĽaNO
- Slovensko je súčasťou NATO a mali by sme si ctiť záväzky, ktoré z toho vyplývajú. Nezabúdajme, že práve vďaka existencii medzinárodných spojeneckých organizácií žijeme v mieri už viac ako 75 rokov.
Jednoznačne za
Ján Mičovský, nezávislý poslanec
- Som jednoznačne za. Vzájomná dôvera a podpora sú v obrannom spoločenstve rovnako dôležité ako bojová technika. Ba možno ešte dôležitejšie.
Nemám s tým žiadny problém
Ján Benčík, poslanec z klubu SaS
- Pokiaľ nám NATO v rámci reakcie na koncentráciu ruských bojových jednotiek na hraniciach Ukrajiny, rovnako ako Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku, ponúkne umiestnenie jednotky zloženej z tisícky spojeneckých vojakov na našom území, malo by to Slovensko privítať ako posilnenie svojej obranyschopnosti. Naviac, ide zatiaľ o strategickú úvahu, ktorá je reakciou na aktuálnu situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach, nie je to striktná požiadavka NATO či USA voči Slovensku a už vôbec nič to nemá s pripravovanou zmluvou s USA. Ja ako občan aj ako poslanec NR s tým nemám žiadny problém, iniciatívu Aliancie vítam a som ochotný ju podporiť.
Iné štáty po tej ponuke hneď skočili
Tomáš Valášek, poslanec PS, bývalý veľvyslanec pri NATO
- Aliancia ponúkla podobné balíky približne tisíc vojakov už po prvej ruskej agresii voči Ukrajine, ktorá sa udiala v roku 2014. Krajiny Pobaltia a Poľsko po nich vtedy doslova skočili, lebo je pre nich dobré, aby prípadný agresor vedel, že keď si niečo dovolí napríklad voči Estónsku, bude mať do činenia okamžite aj s britskými či inými vojakmi. Ak by sme mali za našou východnou hranicou Ruskom okupovanú krajinu, prípadne krajinu v rozklade, takáto prítomnosť by sa nám veľmi hodila.