Výmyselník odmalička
To, že je mladý Bratislavčan veľmi úspešný, nie je žiadna náhoda. Výmyselník bol totiž už odmalička. „Kedysi sa ľudia báli o moje zdravie. Spájkoval som, rozoberal mobily, pričom baterka začala dymiť. Vyrobil som plameňomet na diaľkové ovládanie. Bol to vlastne parfum, dal som tam elektrický zapaľovač, stlačilo sa tlačidlo - a bum,“ spomína s úsmevom na svoje začiatky. Rodičia z jeho záľub v pyrotechnike spočiatku nadšení neboli. Nakoniec ho však jeho nadanie dostalo až k tomu, že vo veku 17 rokov založil spolu s ďalšími kamarátmi projekt Noove. Ide o akúsi sociálnu sieť pre študentov, ktorá im má pomôcť v organizácii ich projektov.
Na čo sa teší
Jakub bude mať onedlho 18 rokov. No na rozdiel od iných mladých, ktorí majú dosiahnutie tohto veku spojené najmä s legálnou konzumáciou alkoholu, on sa už teší, keď bude môcť byť firma konečne napísaná naňho. Rozvíjať svoj talent by, samozrejme, nemohol bez pomoci školy. „Vždy som si hovoril, že nebudem vynechávať hodiny. Pri všetkých mojich aktivitách je to však ťažké. Tým, že bol covid, ukázalo sa, že sa to dá aj online. Našťastie sa mi v škole podarilo nastaviť individuálny plán,“ hovorí Jakub, ktorý študuje v škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. A kde sa vidí mladý génius o 10 rokov? „Je to naozaj dlhá doba. Už teraz mám problém všetko stíhať. Nevylučujem, že vyskúšam niektorú z vysokých škôl v zahraničí, napríklad v Británii či USA,“ uzatvára Jakub.
Prihlásilo sa 120 firiem
Súťaž, do ktorej sa Jakub s tímom zapojili, usporiadala organizácia Naval Sea System Command. Ide o spoločnosť, ktorá sa stará o americké vojenské lode. Celkovo sa prihlásilo 120 firiem, z ktorých 11 aj odovzdalo finálny projekt. Zadaním bolo vyrobiť softvér, vďaka ktorému by si námorníci mohli sami tlačiť v 3D tlačiarni súčiastky na lodi. Jakub so svojím tímom boli jediní, ktorí okrem softvéru odoslali aj reálnu súčiastku, ktorú vytlačili v 3D tlačiarni. Aj to im pomohlo k tomu, že si ich nápad odniesol výhru a 30-tisíc dolárov.