"Ide o voľne žijúce vtáky, ktoré sa na veci podieľajú dobrovoľne," povedal agentúre TT Christian Günther-Hanssen, zakladateľ firmy, ktorá metódu vyvíja. Vrany sa učia nosiť odpadky do automatu, z ktorého im ako odmena vypadne krmivo. Firma sa rozhodla využiť vrany, pretože to sú najinteligentnejšie vtáky. "Ľahko sa učia a je šanca, že sa učia aj jedna od druhej. Zároveň existuje menšie riziko, že samy omylom zjedia nejaké odpadky," popísal Günther-Hanssen prednosti vrán.
Podľa nadácie Udržujme Švédsko upratané fajčiari na uliciach v tejto škandinávskej krajine odhodia viac, ako miliardu cigaretových ohorkov ročne, čo predstavuje 62 percent odpadkov končiacich na zemi kvôli ľudskej nedbanlivosti.
Teraz chcú na zbieranie odpadkov z ulíc vrany vyskúšať v meste Södertälje juhozápadne od Štokholmu. Thomas Thernström z tamojších komunálnych služieb povedal, že mesto zisťuje, či má vhodné miesto, kde by mohol stáť automat vymieňajúci odpadky za krmivo pre vrany, a či sa v mestskej pokladni nájdu peniaze na tento projekt. Günther-Hanssen odhaduje, že vrany by mohli mestu ušetriť najmenej 75 percent nákladov spojených so zbieraním ohorkov.
Vrany by s upratovaním Södertälje mohli začať pomáhať na jar. "Bolo by zaujímavé zistiť, či táto metóda funguje aj inde (ako v meste). Aj s ohľadom na to, že dokážeme naučiť vrany zbierať ohorky, ale nedokážeme naučiť ľudí, aby ich neodhadzovali," dodal.
Pred niekoľkými rokmi na upratovanie ohorkov a ďalších drobných odpadkov začala využívať havranmi správa zábavného parku Puy du Fou na západe Francúzska. Havrany patria do rovnakej čeľade ako vrany.