Slováci absolvovali liečbu v tunajšom zariadení v časovom rozmedzí od dvoch do šiestich mesiacov po prekonaní ochorenia COVID-19. Priemerný vek sledovaných pacientov bol 56 rokov. „Percentuálne tvorili o niečo väčšiu skupinu ženy. Väčšina pacientov, ktorých špecialisti na respiračnú fyzioterapiu sledovali, mala nadváhu alebo ľahšiu obezitu,“ spresnila s tým, že štvrtina zo sledovaných pacientov zároveň trpela úzkostnými stavmi. Najväčším problémom po poškodených pľúcach bola najmä pretrvávajúca únava a dýchavičnosť už pri miernej námahe.
Špecializovaná liečba postcovidových pacientov v klimatických kúpeľoch vo vysokohorskom prostredí sa podľa Saturyovej ukázala ako efektná aj na rozboroch krvi, ktoré po troch týždňoch pobytu v sanatóriu vykazovali výrazne kvalitnejšie okysličenie tkanív. „Najdôležitejším výsledkom však bolo pozitívne sebahodnotenie pacientov po absolvovaní liečby a vedomie, že komplikovaný (ťažký) priebeh ochorenia COVID-19 nemusí zanechať trvalé následky na zdraví človeka, pokiaľ sa venuje dostatočná pozornosť aj následnej zdravotnej starostlivosti,“ dodala Saturyová.
Sanatórium v Tatranskej Polianke je jediným špecializovaným Strediskom respiračnej fyzioterapie na Slovensku, navštevujú ho napríklad pacienti s bronchiálnou astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a podobne. Od roku 2021 toto zariadenie rozšírilo svoju ústavnú a kúpeľnú liečbu aj o liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom. Jeho špecialisti sú zároveň autormi odporúčaní liečebných postupov pre starostlivosť o postcovidových pacientov, ktoré schválilo Ministerstvo zdravotníctva SR.