Okrem liečiv pre hospitalizovaných pacientov však majú aj dve verejné lekárne. Práve v nich pod vplyvom pandémie registrujú zvýšený záujem o rôzne prípravky a vitamíny.
Keďže UNLP je druhou najväčšou nemocnicou na Slovensku, táto lekáreň naozaj patrí medzi výnimočné. „Zásobujeme hlavne pacientov na lôžkových klinikách a oddeleniach na oboch pracoviskách UNLP. Od roku 2019 funguje výdaj liekov aj pre verejnosť na Triede SNP a v januári tohto roku pribudla druhá podobná vlastná verejná lekáreň aj na Rastislavovej ulici,“ uviedla Irena Andrejková, vedúca nemocničnej lekárne UNLP, v ktorej pracuje až 61 zamestnancov.
„Okrem liekov zabezpečujeme aj zdravotnícke pomôcky a osobné ochranné pracovné pomôcky, čiže náš záber je obrovský a finančne je to ročne až vyše troch miliónov eur. Ročne prijmeme a vydáme z lekárne široký sortiment liekov a zdravotníckeho materiálu v obrovskom počte,“ dodala Andrejková.
Skladové priestory majú až na dvoch podlažiach, kde sú umiestnené palety a regály s rôznym zdravotníckym materiálom, osobnými ochrannými pracovnými pomôckami a liekmi. Celkovo vydávajú lieky a zdravotnícke pomôcky pre pacientov hospitalizovaných na 1 350 lôžkach. Ide nielen o tie, ktoré im nasadia v nemocnici, ale aj tie, ktoré bežne užívajú doma.„Ide aj veľké množstvo individuálne pripravovaných liekov a liečivých prípravkov pre pacientov všetkých kliník a oddelení UNLP, najviac pre Kliniku úrazovej chirurgie a kožnú kliniku. Nerobí to automat, ale všetko sa pripravuje ručne. Práve v tomto období sa paradoxne výroba navýšila, lebo situácia na trhu s liekmi bola rôzna a niektoré lieky jednoducho neboli k dispozícii. Preto sme nakupovali suroviny a pripravovali z nich hlavne kapsuly,“ vysvetlila Andrejková.
Farmaceutka Jana Olejníková z oddelenia výdaja verejnosti nemocničnej lekárne na Triede SNP Novému Času priblížila súčasný dopyt pacientov takto: „V čase vypuknutia pandémie sme zaznamenali enormný nárast nákupu liekov do zásoby, čo spôsobilo nedostupnosť niektorých bežných liekov, napríklad Paracetamolu, a preto sme si ho sami vyrábali. Registrujeme nárast záujmu o lieky na posilnenie imunity aj doplnkov výživy. Z vitamínov spomeniem najmä D a C. Hlavne v prvej vlne pandémie išlo až o extrémne zásobovanie sa pacientov. Keď bolo ministerstvom zdravotníctva povolené použitie lieku Ivermektín, tak bol o tento liek mimoriadny záujem zo strany pacientov.“
Vo všeobecnosti však registrujú aj nárast počtu vydaných liekov na ochorenia psychiatrického charakteru a taktiež osobných ochranných zdravotníckych pomôcok - dezinfekcie, rukavíc a respirátorov.
Čo za rok pripravili?
- 3 000 litrov roztokov
- 488 kg mastí a krémov
- 50 890 kusov želatínových kapsúl s liečivom
- 700 čapíkov