Izolácia alebo karanténa a práceneschopnosť. V tomto sme si všetci rovní. Potom záleží už len na tom, či ste zamestnancom alebo živnostníkom povinným platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V prvom prípade platí, že prvých 10 dní vám príjem nahrádza zamestnávateľ.
„Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii, informujú o svojej práceneschopnosti v prvom rade svojho zamestnávateľa,“ pripomína hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.
Domáca izolácia po novom trvá 5 dní, domáca karanténa neočkovanej osoby tiež. Ak váš lekár nevidí dôvod na predĺženie jedného či druhého opatrenia, patrí vám náhrada príjmu za 5 dní. „Náhradu príjmu vyplatí zamestnávateľ za také obdobie, na aké lekár zamestnancovi určil karanténu,“ pokračuje Dvoráková. Až vtedy, keď péenka zamestnanca trvá viac ako 10 dní, nastupuje Sociálna poisťovňa. Od 11. dňa máte nárok na dávku nemocenské.
SZČO má iný režim
Povinne poistený živnostník v izolácii alebo v karanténe komunikuje iba so Sociálnou poisťovňou. Nárok na nemocenské má od prvého dňa péenky.„Samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby na rozdiel od zamestnancov žiadajú Sociálnu poisťovňu o nemocenské prostredníctvom elektronického formulára hneď od prvého dňa práceneschopnosti,“ dodáva Dvoráková.