Počty na lôžkach začali rásť po dvoch mesiacoch klesania. Krivka nakazených už zároveň prekonala vrchol tretej vlny a presiahli sme milión pozitívnych PCR testov. Analytici z Dát bez pátosu uvádzajú, že za posledný týždeň prišlo do nemocníc asi 1 000 pacientov, pričom vyše 70 % boli ľudia nad 55 rokov.
Pohotovosti a urgenty sa v nasledujúcich dňoch musia pripraviť na možný nával pacientov, aj preto ministerstvo zdravotníctva začalo s výstavbou tzv. triážnych stanov. Koľko ich bude, zatiaľ nie je jasné, prvé postavili v Nitre a v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. „Momentálne stan ešte nie je v prevádzke, pretože počet pacientov prichádzajúcich na urgentný príjem sa zatiaľ zásadne nezvýšil a súčasné triedenie pacientov je postačujúce. Samozrejme, máme nastavené procesy, aby sme v prípade nárastu pacientov na urgentnom príjme boli schopní pružne reagovať a navýšiť jeho kapacity,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Ako to bude fungovať? Triážny stan znamená akýsi „vysunutý urgentný príjem“, kde zdravotníci poskytnú pacientovi vyšetrenie, ktoré identifikuje, či pacient je v stave, v ktorom mu postačuje domáca liečba, alebo či potrebuje hospitalizáciu. „Ľudia, ktorí sa budú cítiť zle, alebo budú mať príznaky, urobia si samotest, alebo ak sa budú chcieť dať otestovať, navštívia triážny stan, kde zdravotnícki pracovníci zistia rýchlu anamnézu a podľa výsledku a stavu ich presmerujú na štandardný urgent,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.