V stanoch priamo zistia, či pacient potrebuje monoklonálne protilátky alebo antivirotiká „Veríme, že krajná alternatíva núdzových lôžok nebude potrebná a pomôže práve prednemocničná triáž. Rezort pracuje aj s alternatívou, že v prípade potreby je možné na doliečenie využiť napríklad lôžka v kúpeľoch,“ doplnila hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Nechýba miesto, ale ľudia
Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského to základný problém nerieši. „Slovenský problém nie je ani tak to, že nemáme tých pacientov kde vybavovať, slovenský problém je to, že to nemá kto robiť, lebo nemáme personál. A do toho spadajú aj poľné nemocnice, o ktorých s veľkou pompou vyhlásili, že sa budú stavať, ale teraz je ticho,“ tvrdí Visolajský.
Ministerstvo priznáva, že bude musieť siahnuť aj do radov študentov.Pre rozhodnutie o stanoch pred nemocnicami sa nateraz odsúvajú úvahy o výstavbe poľných nemocníc. Ich zriaďovanie počas štvrtej vlny schválila koncom roka vláda. Ministerstvo tieto núdzové zdravotnícke zariadenia však ešte úplne nezavrhlo. Nemocnice zatiaľ rozšírili miesta pre ľahších pacientov s covidom, kapacita by tak mala byť šesťtisíc postelí.
Na vrchole vlny omikronu by malo byť podľa analýz najviac 7-tisíc pacientov. „Odteraz už začíname pozorovať aj nárast príjmov do nemocníc. Ešte je to slabučké, uvidíme, čo prinesú najbližšie dni. V princípe do týždňa už vo viacerých regiónoch asi uvidíme, že stany rozšírených centrálnych príjmov sme nerobili zbytočne,“ tvrdí matematik Richard Kollár.