Kritický február, pokojná Veľká noc
Skúsenosti z iných krajín hovoria, že hoci je omikron infekčnejší, nemocnice neplní pacientmi v takom počte ako predošlý variant delta. Pre počty nakazených sa však mnohí pýtajú, či sa nemôže stať, že na Slovensku sa opäť zavedú prísnejšie pravidlá a napríklad na Veľkú noc nebudú môcť navštíviť svojich blízkych. Medzi odborníkmi však jednotný názor nepanuje.
„Za mesiac už budeme na vrchole, v marci možno ešte budeme cítiť nejaké dozvuky, ale Veľká noc už bude v pohode,“ hovorí infektológ Peter Sabaka, s ktorým súhlasí aj analytik Ivan Bošňák. „Dva týždne pôjdeme hore, tak do polovice februára, a dva týždne to pôjde dole ako v iných krajinách. Zostup z tej špičky je prudký, takže koncom februára by sme mali byť už v pohode,“ tvrdí s tým, že aj málo zaočkované krajiny, ako sú Čierna Hora, Malta, Grécko, majú taký vývoj.
U nás na tom budú najhoršie najmenej zaočkované okresy, ako je Námestovo. Naopak, lekár Peter Visolajský hovorí, že podobných predpovedí sme tu už mali, a nie všetko vždy vyšlo. „Boli analýzy, že sa premoríme pri delte, že do konca roka už budeme mať pokoj, teraz, že nás čaká ťažká omikron vlna a že sa konečne premoríme, ale nedá sa to odhadnúť,“ uzavrel.
Veľa nakazených v rovnakom čase
Peter Sabaka, infektológ
- Pri omikrone je extrémne veľa nakazených v rovnakom čase, ale len malé percento z nich musí byť hospitalizovaných. Napríklad v Texase, kým pri 2. a 3. vlne hospitalizovali 50 % ľudí, ktorí prišli na centrálny príjem, v omikronovej vlne hospitalizovali len 15 %. Naše pohotovosti by sa nemuseli vyrovnať s týmto náporom, čiže triážne nemocnice majú význam. Keďže u nás je problém s priestormi na urgentných príjmoch a nie je ich možné nejako stavebne rozšíriť, tak toto je jedno z možných riešení.