Kanaďan roky pôsobil v dedinách v okolí Prešova. V obhajobe tvrdil, že sa zaoberal aj fenoménom prostitúcie, a preto mal v počítači fotky obnažených dievčat mladších ako 15 rokov. Ako príklad uvádzal i Milana Rastislava Štefánika, ktorý robil výskum na Tahiti a tiež disponoval obrázkami nahých tahitských žien. Nepomohlo mu to a bol odsúdený na sedem rokov.
Minulý týždeň ho však, zatiaľ neprávoplatne, podmienečne prepustili na slobodu s tým, že bude musieť nosiť elektronický náramok. “Sudca rozhodol o podmienečnom prepustení. Bola určená skúšobná doba na štyri roky a probačný dohľad na dva roky, v rámci ktorého mu bolo uložené používať technické zariadenie,” uviedla hovorkyňa prešovského krajského súdu Ivana Petrufová. Podľa nej však profesor zatiaľ zostáva v base, keďže prokurátor podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd. Termín ešte nebol vytýčený.
Informáciu potvrdil aj Scheffelov advokát Patrik Benčík. “Prepustenie navrhol samotný ústav na výkon trestu. Môjho klienta to potešilo. Aj preto, lebo štyri roky nebol v kontakte s rodinou. Bolo mu určené aj to, aby sa zdržiaval na území Slovenskej republiky, čo splní, lebo tu vlastní dom a poberá dôchodok z Kanady,” podotkol Benčík.
Profesorovi však reálne hrozí, že ak sa dostane na slobodu, dlho na nej nepobudne. Na prešovskom súde totiž začalo ďalšie pojednávanie s Kanaďanom. Tentokrát čelí obžalobe za znásilnenie, sexuálne zneužívanie a ďalšie činy podobného druhu. Potvrdila to aj Ivana Petrufová. “Podľa obžaloby k skutkom malo dôjsť v roku 2017 a týka sa dvoch poškodených,” uzavrela hovorkyňa.