Šéfka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa zviditeľnila po tom, čo jej úrad nevedel pre nedostatok údajov potvrdiť bezpečnosť a účinnosť vakcíny Sputnik V. Tú doviezol vtedajší premiér Igor Matovič (48) a považoval ju za záchranu pred koronavírusom. Sputnikom sa napokon zaočkovalo 20-tisíc Slovákov.
Matovič vtedy sľuboval až milión vakcín. Na začiatku na košickom letisku pristálo 200-tisíc kusov, ktoré osobne vítal šéf OĽaNO. Očkovacie látky následne putovali na kontrolu ŠÚKL, ktorý viedla Baťová. Tá teraz z funkcie náhle odchádza a nahrádza ju Peter Potúček. Podľa informácií Nového Času Baťová odchádza z ústavu na vlastnú žiadosť.
„Chcem sa poďakovať kolegom, ako aj širokému okruhu partnerov za dlhé roky spolupráce. Som presvedčená, že novému riaditeľovi odovzdávam vedenie dobre fungujúcej štátnej inštitúcie,“ povedala Baťová. Sputnik V nie je ani doteraz zaregistrovanou vakcínou v Európskej liekovej agentúre pre chýbajúce potvrdenia o účinnosti a bezpečnosti vyrábanej látky.
Práve na to sa odvolával aj ŠÚKL, ktorý pred rokom nevedel posúdiť, či je všetko s kostolným poriadkom. Z ruskej strany totiž vtedy chýbalo asi 80 % údajov. „Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“ uviedol vtedy ŠÚKL. „Chýba nám dôkaz o tom, že tie jednotlivé výrobné miesta, o ktorých vieme, že ich je niekoľko, majú rovnaký proces výroby, že z nich vychádza vakcína, ktorá má rovnaké vlastnosti a charakteristiky,“ vysvetľovala Baťová.Vyhrážky a ochrana
Tento výsledok Matovič využil na stupňovanie útokov na nezávislý štátny úrad, ktorému Baťová šéfovala od roku 2016. „To je veta, za ktorú by sa nehanbil ani známy minister propagandy. Veta, ktorou pani B. urobila nekonečnú hanbu slovenskej vede vo svete,“ hovoril Matovič.
Na Sputnik V vydal výnimku ešte jeho minister Krajčí a mohlo sa ním očkovať už od marca. Matovič zároveň priznal, že nečítal ani zmluvu o vakcíne, ktorú dohodol - len veril, že je v nej všetko v poriadku. Napokon sme Sputnik V vrátili Rusom. Baťovej sa vtedy zastali viacerí vedci aj minister Lengvarský. Neskôr jej prichádzali vyhrážky a niekoľko mesiacov bola v kontakte s políciou.