Ako píše portál Daily Mail, desaťtisíce žien sa sťažovali na neskorú alebo nezvyčajne silnú menštruáciu po očkovaní proti koronavírusu. Po týchto správach skočili antivaxeri, ktorí ich použili na šírenie obáv, že vakcíny môžu ovplyvniť plodnosť žien. Špičková špecialistka na plodnosť však tieto obavy vyvrátila.
Doktorka Victoria Male zhodnotila zistenia z dvoch nových štúdií zahŕňajúcich viac ako 10-tisíc žien. „Po očkovaní sa vyskytujú zmeny v menštruačnom cykle. Sú však malé a rýchlo sa zvrátia,“ povedala v časopise British Medical Journal. Problémy sú tiež spojené s inými vakcínami a chorobami vrátane samotného covidu, ako aj faktormi, ako je užívanie antikoncepcie a stres.
Prvá štúdia použila údaje takmer 4-tisíc amerických žien, ktoré si zaznamenali najmenej šesť menštruačných cyklov. V tejto skupine bolo 2403 žien zaočkovaných proti covidu, zatiaľ čo ostatných 1556 neboli vakcinované. Údaje ukázali, že prvá dávka vakcíny proti koronavírusu nemala celkovo žiadny vplyv na načasovanie nasledujúcej periódy. Druhá dávka sa spájala s oneskorením v priemere o niečo menej ako pol dňa.
Niektoré ženy však zaznamenali oveľa väčšie oneskorenia. Najviac postihnutými bola skupina 358 žien, ktoré dostali obe vakcíny proti covidu v rovnakom menštruačnom cykle. „11 percent z tejto skupiny zaznamenalo zmenu dĺžky cyklu o viac ako osem dní,“ uviedli výskumníci z Oregon Health & Science University. U všetkých očkovaných žien sa menštruácia vrátila do normálu.
Druhá štúdia, na ktorú sa Dr. Male odvolávala, bola z prieskumu medzi 5688 nórskymi ženami. Všetkých účastníčok sa pýtali, či zaznamenali nejaké zmeny v menštruačnom cykle, a to pred, ako aj po prvom a druhom očkovaní proti covidu. 39 percent uviedlo, že zaznamenali zmenu po prvej dávke vakcíny a 41 percent uviedlo zmenu po druhej dávke. Najčastejšie hlásenou zmenou bola horšia menštruácia ako normálne.