„Vzhľadom na to, že 38 percent žien hlásilo zmenu svojho normálneho cyklu predtým, ako dostali vakcínu proti covidu, nárast narušenia menštruačného cyklu v dôsledku očkovania sa zdá byť nepatrný,“ povedala doktorka. Dodala však, že zistenia sa v Spojenom kráľovstve uplatňujú len obmedzene pre pravidlo, že ľudia musia medzi prvou a druhou dávkou vakcíny počkať osem týždňov a priemerný menštruačný cyklus sa vyskytuje každé štyri týždne.
Na rozdiel od toho USA odporúčajú iba 21 až 28-dňové čakanie medzi vakcínami, v závislosti od toho, ktorú vakcínu ľudia dostali. „Výsledky britskej štúdie, ktorá používala rovnakú aplikáciu ako americký výskum, majú byť zverejnené čoskoro. To by malo poskytnúť jasnejší pohľad na to, ako odlišný očkovací režim Spojeného kráľovstva ovplyvnil menštruačné cykly,“ dodala Dr. Male.
Údaje od Agentúry pre reguláciu liekov a zdravotníckych produktov Spojeného kráľovstva naznačujú, že 37-tisíc britských žien nahlásilo zmenu menštruácie po očkovaní proti covidu. „Z lekárskeho hľadiska musíme tiež určiť, či je niektorá skupina obzvlášť zraniteľná – napríklad skupina s už existujúcimi gynekologickými problémami, aby sme im mohli primerane poradiť,“ povedala. Dodala, že potenciál vakcín ovplyvňovať plodnosť je jednou z kľúčových obáv váhavej verejnosti.