Existuje množstvo teórií a všetky pochádzajú z niekoľkých desaťročí späť, píše Daily Star. Jednou z nich je, že pánske košele mali gombíky na pravej strane, pretože väčšina mužov držala meč v pravej ruke. To znamenalo, že keď si potrebovali rýchlo rozopnúť košeľu v súboji, bolo to pomocou ľavej ruky rýchlejšie.
Čo sa týka gombíkov na ženských blúzkach, mnohí veria, že sú na ľavej strane preto, lebo ženy majú tendenciu nosiť svoje deti v ľavej ruke. Je možné, že dámske košele boli navrhnuté tak, aby sa rozopínali alebo zapínali voľnou pravou rukou, aby sa uľahčilo dojčenie.
Ďalšou z teórií je, že v minulosti sa od žien očakávalo jazdenie na koni v bočnom sedle. Zapnutie gombíkov naľavo mohlo zabrániť tomu, aby im vietor rozfúkal košeľu, keď cválali cez polia.
Ďalšie možné vysvetlenie rozdielov v umiestnení gombíkov možno odsledovať pri vzostupe emancipácie, keď ženy začali opúšťať svoje typicky ženské veci v prospech nohavíc a iných tradične mužských odevov.
Ako praktickú techniku rozlišovania medzi pánskym a dámskym oblečením výrobcovia umiestňovali gombíky na ľavú stranu dámskeho oblečenia.
Melanie M. Moore, zakladateľka značky dámskych blúzok Elizabeth & Clarke, má inú teóriu. „Keď boli v 13. storočí vynájdené gombíky, boli ako väčšina nových technológií veľmi drahé,“ povedala pre Today. "Bohaté ženy sa vtedy neobliekali samy - robili to za nich slúžky. Keďže väčšina ľudí bola pravákov, niekomu, kto stál oproti vám, to uľahčilo zapínať si šaty," vysvetlila Moore.