V príhovore v parlamente Zelenskyj súčasne upozornil, že podpísanie výnosu neznamená, že bezprostredne hrozí vojna s Ruskom. "Tento dekrét (bol pripravený) nie preto, že čoskoro budeme mať vojnu... ale preto, aby čoskoro a v budúcnosti bol na Ukrajine mier," povedal Zelenskyj. Zelenskyj vyzval zákonodarcov, aby zachovali pokoj a jednotu, nezasievali paniku a nezneužívali patovú situáciu s Ruskom na zisk politických bodov.
"Môžete byť v opozícii voči vláde, ale nemôžete byť v opozícii voči Ukrajine," zdôraznil. "Môžete pohŕdať... vládou, prezidentom, ale nemôžete pohŕdať svoji vlastným ľudom, zasievať paniku, aby ste získali politické body, udržiavať ľudí v strachu," dodal. Agentúra Reuters pripomenula, že hoci Rusko sústredilo v blízkosti ukrajinských hraníc desaťtisíce vojakov, Zelenskyj sa so Spojenými štátmi a ďalšími spojencami z NATO nezhoduje v názore, že môže na Ukrajinu zaútočiť kedykoľvek. S prejavom v parlamente Zelenskyj vystúpil v deň, keď v Kyjeve prijme predsedov vlád Británie, Holandska a Poľska - členských štátov NATO. Ich návšteva sa uskutoční v rámci úsilia o zmiernenie napätia s Ruskom a posilnenie medzinárodnej podpory Kyjevu.
V ukrajinských ozbrojených silách pôsobí v súčasnosti takmer 250 000 ľudí, no Rusko má nad nimi prevahu, nielen početnú, ale aj pokiaľ ide o výzbroj. Reuters konštatuje, že členské štáty NATO sa v posledných týždňoch zomkli okolo Ukrajiny, pričom Spojené štáty, Británia a Poľsko patria medzi krajiny, ktoré ponúkajú vojenskú pomoc a žiadajú prísne sankcie voči Moskve, ak Rusko na Ukrajinu zaútočí. Moskva popiera akékoľvek plány na inváziu na Ukrajinu. Od Západu však požaduje rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane prísľubu, že Ukrajina nikdy nebude môcť vstúpiť do NATO.