"Projekt Hrdinovia Fast je medzi deťmi veľmi populárny a tešíme sa, že sa opäť budeme môcť zapojiť. Sama som sa presvedčila, že aj taká náročná téma, akou je cievna mozgová príhoda, sa dá spracovať pre deti atraktívnym, zrozumiteľným a veku primeraným spôsobom," hovorí učiteľka základnej školy v Lieseku Lenka Reháková.
Kampaň prebieha vo väčšine európskych krajín, ktoré majú spoločne vytvoriť svetový rekord v tejto vzdelávacej aktivite, čo sa počtu zapojených detí týka. Na Slovensku preberá nad kampaňou záštitu Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR.
A prečo Hrdina FAST? Názov FAST pochádza z anglickej skratky, ktorá popisuje príznaky cievnej mozgovej príhody. F - face, znamená tvár, A – arm, končatina, S – speaking, reč, T – time, teda čas. „Jeden zo štyroch z nás prekoná v živote cievnu mozgovú príhodu.
Medzinárodnú kampaň sa rozhodli podporiť aj neurológovia zo špecializovaných iktových centier na Slovensku. „Ročne postihuje cievna mozgová príhoda až 17 000 pacientov na Slovensku, ale pre neskorý príchod do nemocnice nemôžu lekári všetkých adekvátne liečiť, hoci aj cievna mozgová príhoda je dnes liečiteľné ochorenie. Dôležité je aby, aby pacienti prišli do nemocnice včas. Aj preto vítame, že aj prostredníctvom projektu Hrdinovia FAST sa na školách táto problematika dostane prostredníctvom deti do rodín,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Dáša Viszlayová, primárka Neurologickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch.
Aj mnohé slovenské známe osobnosti Lenka Šóošová, Veronika Ostrihoňová, Kristína Tormová, Laci Strike, Matej Tóth, Miro Jaroš, Samuel Tomeček, Dominika Kavaschová, Nela Pocisková, Patrícia Vitteková, Richard Čanaky a Mária Podhradská, ale aj mnohí ďalší si uvedomujú, aké dôležité je v prípade cievnej mozgovej príhody okamžite reagovať a volať lekársku pomoc.