To je spomedzi všetkých vĺn COVID-19 najviac, keďže doterajší strop bol 4 000 ľudí v nemocniciach. Minister odhaduje prudký rast najbližšie dva až tri týždne. Infikovaných bude naraz až 500-tisíc obyvateľov Slovenska, no veľká väčšina z nich bude mať ľahký priebeh. Problémom je, že o tú menšiu časť pacientov sa bude musieť starať menej zdravotníkov, ktorí už teraz chýbajú v nemocniciach. Tie tak nevylučujú, že sa o chorých budú starať aj pozitívne sestry či lekári, ktorí nebudú mať príznaky, čo dovoľuje vyhláška.
Skalica (- 44)
Počet PN stúpol deväťnásobne
Jakub Rybár, riaditeľ, Fakultná nemocnica Skalica
- Momentálne evidujeme 44 zamestnancov, ktorí sú pozitívni na koronavírus, alebo sú v preventívnej karanténe. Až 70 % z týchto zamestnancov sú zdravotné sestry, v karanténe sú aj štyria lekári, šesť iných zdravotníckych zamestnancov a traja nezdravotníci. V porovnaní s pondelkom minulého týždňa vzrástol počet zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať, takmer deväťnásobne. S nárastom pozitivity v prípade personálu súvisí aj zatvorenie diabetologickej ambulancie a zrušenie odberov krvi v prvom februárovom týždni. Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 27 pacientom s ochorením COVID-19, z nich deväť je očkovaných.
Zvolen (- 46)
Problémy sú pre zatvorené školy
- Nemocnica AGEL Zvolen už zaznamenala nápor omikronovej vlny pandémie, a to najmä v oblasti výpadku zamestnancov. Nie je to však z dôvodu ich covid pozitivity, ale v súvislosti so zatvorením škôl. Nemocnica podľa príkazu Ministerstva zdravotníctva SR pripravuje v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom veľkokapacitný stan na testovanie pacientov. Chýba nám 46 kolegov, z toho deviati majú koronavírus potvrdený, štyria sú v karanténe a dvaja na covidovej OČR. Chod nemocnice zatiaľ ohrozený nie je, snažíme sa v plnej miere zabezpečiť starostlivosť o všetkých akútnych pacientov.