Vypustenie DPH veľa nerieši
Minister financií Igor Matovič argumentuje, že zníženie DPH na potraviny by spôsobilo v štátnom rozpočte výpadok 150 až 200 miliónov eur a pripomína dávnejšie uznesenie vlády, podľa ktorého požiadavka akéhokoľvek ministra na zvýšenie výdavkov musí byť kompenzovaná aj návrhom, kde sa dá ušetriť. Stúpencom znižovania DPH na potraviny nie je ani ministerstvo hospodárstva.
„Musím súhlasiť s ministerstvom financií, ktoré má dane v kompetencii a v minulosti sa vyjadrilo, že vypustenie DPH na časovo obmedzené obdobie toho veľa nerieši. V prípade úľavy platby DPH by išlo predovšetkým o domácnosti, ktoré sú u nás dostatočne chránené reguláciou. Okrem toho, DPH by sa po skončení obdobia tak či tak musela vrátiť naspäť, diera v štátnom rozpočte by však ostala,“ hovorí štátny tajomník ministerstva Galek.
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu nepatrí znižovanie DPH ani medzi obľúbené nástroje Európskej komisie. „Takéto nástroje sú síce ľahko uplatniteľné, ale, pochopiteľne, narážajú na problém adresnosti. Nie všetky domácnosti sú v núdzovej situácii. Preto napríklad v Nórsku rozhodli, že podpora vysokých energií sa bude vzťahovať len do spotreby 5 megawatthodín za rok. Je otázka, či znižovanie DPH je ten správny spôsob kompenzácií a či nenastal čas, aby Európska komisia zasiahla napríklad do množstva povoleniek na trhu a jeho zvýšením neznížila tú cenu povolenky a tak nepomohla k zníženiu ceny,“ vysvetľuje Ďurana.
Mali by znížiť cenu potravín aj energií
Martin Halás, analytik Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
- Pri hľadaní opatrení na zmiernenie dosahov nárastu cien energií a potravín vláda argumentuje, že musí hľadať peniaze v rozpočte. Škoda, že ich nezaujíma, kde vo svojich rozpočtoch ich nájde bežný občan. Ohrozené sú najviac nízkopríjmové domácnosti, seniori, viacdetné rodiny a jednoosobové domácnosti. V rámci spotrebného koša tvoria náklady na bývanie a potraviny 45 %. Vláda by vybraným nízkopríjmovým skupinám mala kompenzovať tieto navýšenia jednak jednorazovým príspevkom (napríklad pre seniorov a nízkopríjmové rodiny) a jednak celoplošne znížiť cenu potravín aj energií napríklad na úroveň 5 percent na obdobie 3 až 6 mesiacov.
Pozitívne pre planétu, tragické pre domácnosti
Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz
- Európska komisia, presadzujúca Green Deal by mohla mať veľkú radosť, že sú také drahé energie. Vysoké ceny energií spôsobujú to, že sa zníži spotreba. Z pohľadu zelenej politiky sú vysoké ceny žiaduce, presne o to sa snaží komisia zavedením emisných povoleniek. Emisné povolenky nikdy neboli také drahé, a pokiaľ sa ich ceny premietnu do toho, že ľudia nebudú mať dostatok prostriedkov na spotrebu energií, tak je to vlastne splnený cieľ - klesnú celkové emisie. Samozrejme, z pohľadu domácich politikov je to tragédia, pretože domácnosti, ktoré nemajú prostriedky, sa dostávajú do situácie, keď si nemôžu zabezpečiť dostatok tepla či elektriny. Preto aj EK operuje s rôznymi sociálnymi balíčkami, ktoré by mali byť použiteľné na podporu spotreby domácností.