Okrem tradičnej slivovice, jablkovice a hruškovice budú v rodine starostu Hrušova konzumovať aj šípkovicu. Týmto zvláštnym destilátom s liečivými účinkami pohostia najmä vzácne návštevy.
Starosta Gabriel Parti sa potešil, že syn Attila (29) sa na jeseň činil. „Zbieral šípky až zhruba dva týždne. Všetko je to z okolia. Mal rukavice a aj jedného pomocníka. Dva mesiace kvas stál a teraz vypáli zhruba 20 litrov kvalitnej päťdesiatky. Bude na koštovku v rodine a pri rôznych príležitostiach šípkovicou pohostím aj návštevy na obecnom úrade,“ spomenul starosta obce, ktorá má viacero ocenení nielen na súťažiach páleniek, ale aj vín.
Horká, no lahodná
Obecný pálenčiar Atila Pogány (61) Novému Času potvrdil, že sa páleniu venuje 18 rokov, ale šípkovica je u nich novinkou. „Predpokladám, že zberač sa nadrel, lebo šípky pichajú a je to podobné ako drienkovica. Chutí trochu horkasto, ale je to lahodný, vynikajúci nápoj. Keďže má málo šťavy, ide o vzácny destilát, ktorý si však zákazníci berú len pre vlastnú potrebu a je nepredajný,“ dodal pálenčiar. Vedúca pálenice Katarína Zsebiková pripomenula, že vlani vypálili 10 569 litrov pálenky, pričom išlo o 6 265 litrov stopercentného liehu.
„Štátu sme odviedli takmer 34-tisíc eur. Po jednej tretine z tohto množstva išlo o slivovicu a jablkovicu, 20 percent bolo hruškovice a zvyšok tvorili vínovica, dulovica, terkelica, marhuľovica, čerešňovica, višňovica, morušovica, trnkovica a drienkovica. Celkovo však vždy závisí od toho, aká úrodná je sezóna ovocia. Pandemický rok však bolo slušný, mnohí boli doma, a preto sa asi aj viac konzumovalo alkoholu,“ povedala Zsebiková. Zo šípok sa bežne okrem čaju pripravujú sirup, olej, masť, tinktúra, džem a omáčka.
Liečivé účinky
Šípky sú hodnotné pre množstvo vitamínov (C, A, B1, B2, B6, B9, E, K) a minerálnych látok (fosfor, horčík, draslík, mangán, vápnik, sodík a železo). Pravidelnou konzumáciou extraktu zo šípok možno znížiť hladinu cholesterolu v krvi, krvný tlak, a tiež udržať optimálnu hladinu glukózy. Pomáhajú imunitnému systému pri nachladnutí a chrípke, majú tiež protizápalový účinok. Sú účinné pri problémoch so zápalom močového mechúra a s krvácaním ďasien. Známe sú protirakovinové účinky a šípky znižujú tiež riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.