Čo by ste odkázali kritikom obrannej dohody s USA, ktorí situáciu prirovnávajú k augustu ´68, keď Československo okupovali vojská Varšavskej zmluvy? V čom je táto situácia neporovnateľná?
Toto porovnanie je také plytké a za čiarou, že súdneho čitateľa vášho denníka by som urazil, ak by som ho začal obsiahlo vyvracať. Len stručne. V auguste 1968 Československo prepadla po rozkaze z Moskvy polmiliónová armáda, boli zastrelení ľudia, státisíce občanov emigrovalo na Západ a ostatní boli vystavení dlhej normalizácii. Okupačné vojská sme vyprevádzali do Ruska až po Nežnej revolúcii. Na druhej strane, do NATO a EU sme vstupovali dobrovoľne a vďaka tomuto členstvu sme moderným demokratickým štátom s garantovanou slobodou a podporou. Nik nás v ňom nasilu nedrží a neohrozuje nás bratskou pomocou typu ´68.
V súvislosti s napätou situáciou na hraniciach Ukrajiny Severoatlantická aliancia uvažuje o prípadnom vyslaní posíl aj na Slovensko. Išlo by zrejme o menšie jednotky, v počte okolo 1000 vojakov. Malo by to vôbec význam?
NATO je vojensko-politické zoskupenie 30-tich demokratických štátov. Veľkých i malých, vojensky silných i slabých. Som rád, že sme členmi tohto zoskupenia a verím, že ním zostaneme. Hoci sú Spojené štáty ekonomicky i vojensky najsilnejším členom Aliancie, nemôžu prijímať rozhodnutia sami, ale v diskusii s ostatnými členmi. Vrátane rozmiestnenia aliančných vojsk. Pripomínam, že generálnym tajomníkom NATO je od roku 2014 Nór Jens Stoltenberg, pred ním to bol Dán... Som presvedčený, že NATO bude spoločne hľadať východiská a prijímať kroky v rámci kolektívnej obrany svojich členov, ako aj pri zabezpečovaní medzinárodného mieru. A my budeme pri tom.
Čo môžete povedať k dezinformáciám? Robert Fico šíri, že na Slovensku budú cvičiť ukrajinskí partizáni, Ľuboš Blaha vyhlasuje, že nás chcú zatiahnuť do vojny s Ruskom a pod zámienkou umiestniť na Slovensku jadrové zbrane...
Spomínaní páni stratili v zápale vnútropolitického boja súdnosť a dekórum. Vedia, že často zavádzajú, šíria nepravdy a zneužívajú strach ľudí. Je to vrcholne nezodpovedné a vystavujú si tým účet.
Aký by mohol mať Západ záujem na konfrontácii s Ruskom? Je s ním predsa silno obchodne previazaný, určite to platí o Nemecku.
Západ, ktorého sme súčasťou, nemá ako celok žiaden záujem o konfrontáciu s Ruskom. Naopak, obáva sa konfrontácie – jednotlivé krajiny rôzne, podľa historickej skúsenosti, mentality i súčasnej politiky. Naši ľudia majú prístup k informáciám, cestujú, pracujú a študujú na Západe a môžu sa o tom na vlastné oči presvedčiť. Samozrejme, sme vystavovaní aj cieleným dezinformáciám, čo polarizuje našu verejnú debatu a názory. Všetci sme v súčasnej zložitej globálnej environmentálnej, zdravotnej a ekonomickej situácii na jednej lodi. Rusko je nepochybne dôležitý aktér medzinárodných vzťahov a aj my Slováci musíme Rusom jasne tlmočiť posolstvá spoločenstva, do ktorého patríme. Máme svoje skúsenosti, ako aj svoj diel zodpovednosti za mier a spoluprácu.