Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa mjanmarských bezpečnostných síl. K útoku došlo v čase, keď odporcovia vlády vojenskej junty vyzvali na "tichý štrajk" s cieľom vyprázdniť ulice miest. Na obyvateľov apelovali, aby zostali doma, a takisto vyzvali podniky, aby svoje prevádzky nechali od 10:00 do 16:00 zatvorené.
Today, once again, the brave people of Myanmar have proved that their peaceful silence strikes against the genocidal junta SAC is much more powerful than the brutal genocidal military junta’s acts of terrorism against peace loving people of Myanmar. pic.twitter.com/QcZG6rkcEB
— Dr. Sasa (@DrSasa22222) February 1, 2022
Neskôr sa konal aj protest, počas ktorého mali ľudia robiť hluk. Do hromadného potlesku o 16:00 miestneho času (10:30 SEČ) sa zapojili obyvatelia miest Rangún a Mandalaj, čo znamenalo koniec "tichého štrajku", uviedli korešpondenti AFP a miestni obyvatelia. Za účasť na proteste v Rangúne zatkli desať ľudí, informovali miestne médiá.
Junta nariadila, aby obchody zostali otvorené, ale ulice Rangúnu sa napriek tomu začali vyprázdňovať o 10:00. Rovnaká situácia nastala aj v Mandalaji a v Taninsarijskej oblasti na juhu krajiny. AFP pripomína, že v dôsledku predošlých "tichých štrajkov", ktoré sa konali vlani v decembri, sa takisto vyprázdnili ulice miest a obcí po celej krajine. Utorkové štrajky však boli poznačené aj násilím voči junte.
1 Feb marks one year since a military coup in #Myanmar. The military has killed, arrested and tortured civilians, forced hundreds of thousands of people from their homes and more. These abuses must stop. #WhatsHappeningInMyanmar ✊ pic.twitter.com/7ASaL7r2IS
— Amnesty International (@amnesty) January 31, 2022
Na dav vracajúci sa z provojenského zhromaždenia v meste Tachileik na východe krajiny boli v utorok okolo poludnia hodené dva granáty, uviedol predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity a potvrdil správy miestnych médií o incidente. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil.
K vojenskému prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára 2021, v deň, keď sa mal zísť novozvolený parlament. Armáda vtedy zrušila výsledky volieb, zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina. Celoštátne protesty proti prevratu vojenská junta krvavo potlačila. Podľa miestnej monitorovacej skupiny bolo zabitých takmer 1500 ľudí a ďalších viac než 11-tisíc osôb zadržali.