Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine a rok po uverejnení európskeho plánu na boj proti rakovine EK oznámila, že spúšťa sériu nových iniciatív. Tie boli predstavené na podujatí s názvom "Rovnaký prístup pre všetkých: rakovina žien – európsky plán na boj proti rakovine". Komisia pripomenula, že rakovina postihuje v Európe v priemere o niečo viac mužov ako ženy.
Na mužov pripadá 54 percent nových prípadov a 56 percent úmrtí. Najčastejšie diagnostikovanou rakovinou v EÚ je však rakovina prsníka u žien (v roku 2020 to bolo vyše 355-tisíc žien). V rámci členských štátov EÚ, medzi nimi navzájom i medzi skupinami obyvateľstva sú značné nerovnosti v oblastiach ako včasné zistenie, diagnostika, liečba a kvalita starostlivosti o pacientov.
Výrazné je to v prípade odhadovanej miery výskytu rakoviny krčka maternice (ktorá sa líši päťnásobne) a miery úmrtnosti (v roku 2020 boli rozdiely v rámci EÚ osemnásobné). Možno to vysvetliť rozdielmi v prevalencii ľudského papilomavírusu (HPV) a v politike očkovania a skríningu rakoviny krčka maternice v krajinách EÚ. Hlavným cieľom európskeho plánu na boj proti rakovine je znižovanie nerovností pri všetkých štádiách tohto ochorenia.
Komisia v stredu spustila štyri nové opatrenia, ktorými chce podporiť členské štáty pri riešení nerovností, zlepšiť skríning a očkovanie proti HPV a podporiť ľudí, ktorí rakovinu prekonali: register nerovností v oblasti onkologických ochorení; výzva na predloženie podkladov na účely skríningu rakoviny; spoločné opatrenie v oblasti očkovania proti HPV a vytvorenie siete EÚ pre mladých, ktorí prekonali rakovinu.