Uvedené opatrenia pomôžu identifikovať trendy a rozdiely medzi členskými štátmi a regiónmi, objasnia nerovnosti v prevencii rakoviny a starostlivosti o onkologických pacientov, ku ktorým dochádza z dôvodu pohlavia, vzdelania a úrovne príjmov, ako aj rozdiely medzi mestskými a vidieckymi oblasťami. Cieľom EK v rámci plánu na boj proti rakovine je zabezpečiť, aby 90 percent obyvateľstva EÚ, ktoré spĺňa podmienky na skríning rakoviny prsníka, krčka maternice a hrubého čreva a konečníka, malo možnosť absolvovať takýto skríning do roku 2025.
Spoločné opatrenie v oblasti očkovania proti HPV má prispieť k dosiahnutiu cieľa, že do roku 2030 bude v EÚ zaočkovaných aspoň 90 percent cieľovej populácie dievčat, a zároveň výrazne zvýšiť mieru očkovania chlapcov. Európsky plán na boj proti rakovine je kľúčovým pilierom európskej zdravotnej únie, ktorej vytvorenie predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila v septembri 2020.
Plán boja proti rakovine, ktorý bol spustený v roku 2021, zavádza novú koncepciu v otázke prevencie, liečby a starostlivosti o onkologických pacientov. Navrhuje sa v nej desať hlavných iniciatív a viaceré opatrenia na riešenie všetkých štádií tohto ochorenia, od prevencie až po kvalitu života súčasných i bývalých onkologických pacientov, pričom hlavný dôraz sa bude klásť na opatrenia, pri ktorých môže EÚ priniesť najvyššiu pridanú hodnotu.