Profesor Netuka však upozornil, že nechce pôvodný druh transportu nahradiť vo všetkých prípadoch. Koncom minulého roka bolo v nemocnici v pražskej štvrti Motol transplantované srdce zmienenému päťročnému dievčatku, ktorému ho poskytla darkyňa zo Slovenska. Pri pôvodnej metóde by srdce cestu v sanitke zrejme nevydržalo. Nový prístroj umožnil prepraviť srdce letecky a dievčatko absolvovalo úspešnú transplantáciu.
„Vďaka tomuto prístroju sa podarilo transplantovať srdce už siedmim ľuďom,“ uviedla Vendula Pizingerová, prezidentka českého Nadačného fondu Kvapka nádeje. Ako informuje portál pražský.deník.cz, zdravotníci z pražskej štvrte Krč vyrazili na letisko Kbely, odkiaľ ich armádny pilot previezol na Slovensko. Tu sa uskutočnila operácia, pri ktorej darkyni vybrali srdce z tela a potom s ním putovali do Prahy. Dieťa čakajúce na nový orgán zatiaľ ležalo v Motole a jeho čas sa rátal na minúty. Ihneď po prílete začali lekári s transplantáciou, ktorá bola úspešná. Po 14-hodinovej operácii sa mohla malá pacientka opäť sama nadýchnuť.
Ako prístroj funguje
1. Do prístroja na opakované použitie sa vkladá perfúzny modul, ktorý je jednorazový. V ňom sa nachádza bijúce srdce.
2. Jadrom systému je pneumatické čerpadlo, ktoré v srdci poháňa krv.
3. Srdce sa v porovnaní s prevozom na ľade sťahuje a je metabolicky aktívne, no proti minimálnemu odporu. To umožňuje i dlhší prevoz.
4. Orgán je počas celého prevozu monitorovaný, odborníci tak sledujú jeho stav.