Kritiku Johnson, ktorý čelí stále väčšiemu tlaku aj z vlastnej Konzervatívnej strany, zožal aj od ministra financií Rishiho Sunaka, informovali zahraničné agentúry.
Úrad vlády večer oznámil, že šéf personálneho oddelenia Dan Rosenfield aj Johnsonov osobný tajomník Martin Reynolds rezignovali na svoje funkcie a že ich rezignácia bola prijatá. Obaja stále pracujú, kým nebude vybraný ich nástupca, uviedol server verejnoprávnej stanice BBC. Funkcie sa vzdal aj šéf komunikácie Jack Doyle s vysvetlením, že posledné týždne mali "hrozný vplyv" na jeho rodinný život.
Šéfka politického oddelenia Downing Street Munira Mirza odchádza z odlišného dôvodu. Kritizuje Johnsonovo nepodložené obvinenie predsedu labouristov Keira Starmera, že v čase, keď viedol štátne zastupiteľstvo, nestíhal jedného z najhorších britských sexuálnych delikventov Jimmyho Savilea. Od toho istého Johnsonovho výroku sa dištancoval aj minister financií Sunak.
Savile bol známa televízna osobnosť a za svojho života nebol napriek mnohým obvineniam zo zneužitia nikdy stíhaný. Po jeho smrti v roku 2011 vyšlo najavo, že mal stovky obetí, vrátane detí, pripomína Reuters.
Premiér Johnson je pod veľkým tlakom kvôli úradnému aj policajnému prešetrovaniu rozsiahlych spoločenských akcií, ktoré sa opakovane konali v Downing Street v čase, keď sa Briti nesmeli schádzať kvôli pandémii COVID-19. Johnsona už oficiálne vyzvalo na rezignáciu 17 poslancov z jeho vlastnej strany, pre vyvolanie hlasovania o dôvere by muselo žiadosť podať 54 poslancov. V reakcii na oficiálne vyšetrovanie Johnson tento týždeň oznámil rozsiahlu reformu úradu vlády.