Všetko na jednom mieste. Počas zimných olympijských hier v Pekingu navyše obohatené o zaujímavé fotografie zo zimných olympijských hier v dvojkových rokoch.
Atmosférou pekinského športového sviatku bude počas februárových dní žiť aj Slovenské olympijské a športové múzeum v Dome športu na Junáckej ulici v Bratislave. Návštevníkom ponúka vo svojej stálej expozícii – Výstavnej sieni prof. V. Černušáka – možnosť vychutnať si olympijskú atmosféru prostredníctvom vzácnych artefaktov. Popritom nebude chýbať ani možnosť pozrieť si priame prenosy z Pekingu. Počas návštevy si vďaka interaktívnym prvkom na svoje prídu najmladší predškoláci, ale aj školáci, študenti vysokých škôl, aktívne pracujúci ľudia i seniori.
„Slovenské olympijské a športové múzeum pripravilo počas ZOH 2022 aj príležitostnú panelovú výstavu V múzeu so srdcom draka z Pekingu, zameranú na dvojkové zimné olympijské hry, teda na Lake Pacid 1932, Oslo 1952, Sapporo 1972, Albertville 1992, Salt Lake City 2002 a Peking 2022. Na paneloch sú použité fotografie, ktoré sú z archívov The Olympic Multimedia Library,“ hovorí riaditeľka SOŠV – Slovenského olympijského a športového múzea Zdenka Letenayová.
Múzeum obohatí výstavu o vlastné zbierkové predmety - ukážky z kolekcií česko-slovenských a slovenských výprav na spomínaných hrách i z dobového zimného výstroja a výzbroje. Nechýba ani kolekcia, v ktorej sa predstavia slovenskí olympionici v Pekingu.
Súčasťou výstavy bude aj premietanie promofilmu o kolekcii oblečenia olympionikov na ZOH i filmové predstavenie pekinských hier.
Slovenské olympijské a športové múzeum, ktoré je vďaka polohe Domu športu v oblasti nákupných centier neďaleko štadióna Pasienky dobre dostupné verejnou i automobilovou dopravou s dostatočnou kapacitou parkovísk, si pripomína aj 50. výročie od zisku zlatej medaily Ondreja Nepelu na ZOH 1972 v Sappore. Zlatá medaila najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia je súčasť stálej expozície. Jeho zlatej jazde v Japonsku je venovaný samostatný panel. Mnohé veci zo vzácneho zbierkového fondu múzea sú momentálne vystavené v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach na výstave Osamelý krasokorčuliar, ktorá pripomína nedožité sedemdesiatiny Ondreja Nepelu.
V stálej expozícii Slovenského olympijského a športového múzea zaujme aj „majstrovská“ kombinéza olympijského želiezka pre Peking Petry Vlhovej z roku 2019, či kombinéza Veroniky Veléz-Zuzulovej, ale aj olympijské medaily legiend Jozefa Golonku, Františka Gregora a Dáriusa Rusnáka, prvú samostatnú účasť slovenských hokejistov pripomína hokejka Petra Šťastného zo ZOH 1994 v Lillehammeri a vzácne predmety z pozostalosti prvého hokejového medailistu zo ZOH Ladislava Trojáka.
Návštevníci si môžu porovnať aj lyže na rôzne lyžiarske disciplíny, pozrieť hokejové trofeje a medaily či dozvedieť sa, ako sa rokmi menili hokejky či krasokorčuliarsky výstroj.
Vstup na výstavu V múzeu so srdcom draka z Pekingu i do stálej expozície múzea je počas zimných olympijských hier v Pekingu zdarma. Činnosť Slovenského olympijského a športového výboru podporujú exkluzívny partner TIPOS, generálni partneri 4F a Toyota, hlavní partneri BILLA a CZ Slovakia a partneri STRABAG a Matador Group.
Otváracie hodiny Slovenského olympijského a športového múzea (Junácka 6, Bratislava)
Piatok 11. februára 2022: 9.00 – 15.00
Sobota 12. februára 2022: 13.00 – 16.00
Nedeľa 13. februára 2022: 13.00 – 16.00
Piatok 18. februára 2022: 9.00 – 15.00
Sobota 19. februára 2022: 13.00 – 16.00
Nedeľa 20. februára 2022: 13.00 – 16.00