Na vrchole omikronovej vlny odborníci očakávajú, že denný počet nových infekcií môže prekročiť rekordy z druhej a tretej vlny. Omikron však so sebou prináša aj dobrú správu. Podľa najnovších údajov totiž spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia ako predošlé varianty.
Prvýkrát bol Omikron identifikovaný v novembri 2021 v Juhoafrickej republike, čo lekárom a vedcom umožnilo variant preskúmať, kým sa stal vo väčšine krajín dominantný. Vieme, že Omikron môže byť až trojnásobne viac infekčný ako predchádzajúce varianty. Vo svete takmer za jediný mesiac vzrástlo jeho zastúpenie medzi ostatnými variantmi z 10 na vyše 80 percent. V prípade nového variantu bolo totiž identifikovaných až 34 kľúčových mutácií, ktoré môžu spôsobiť ľahší prenos vírusu medzi osobami, je teda nákazlivejší ako predchádzajúce varianty a infikuje aj očkovaných a osoby, ktoré toto ochorenie prekonali. Odborníci ďalej upozorňujú, že nový variant spravidla postihuje skôr horné dýchacie cesty, preto je priebeh ochorenia miernejší.
Omikron hrozí aj očkovaným a prekonaným
Podľa niektorých zdrojov môže byť riziko opätovnej nákazy až 5-násobné. Okrem obavy z dopadov na zdravotníctvo sú teda na mieste obavy aj z významného spoločenského a hospodárskeho dosahu. Pre vysokú infekčnosť a rýchle šírenie vírusu sa prenášajúcim môže stať každý z nás, bez ohľadu na prekonanie ochorenia či očkovanie. Navyše sa objavilo aj viac prípadov príznakového priebehu ochorenia u detí.
Čo by sme mali robiť, aby sme sa pred Omikronom čo najlepšie ochránili?
Z hľadiska závažnosti infekcie sa nový variant Omikron prejavuje miernejším priebehom ochorenia. Máme teda nádej, že nemocnice nebudú opätovne zažívať nápor ako v predchádzajúcich vlnách. Vďaka značnému počtu prekonaných prípadov aj zaočkovaných osôb bude teda možné s vírusom bojovať aj v podmienkach mimo nemocnice.
Podľa dostupných údajov je významným poznatkom aj inkubačná doba. Prvé príznaky pri Omikrone nastupujú už v priebehu troch dní, teda podstatne skôr ako pri predošlých variantoch. Výhodu pri tomto variante preto majú, okrem najefektívnejších PCR testov, aj antigénové rýchlotesty, vrátane samotestovacích súprav. Keďže príznaky nastupujú rýchlejšie, zmysel má aj pravidelnejšie testovanie v domácnosti či na pracovisku. Okrem toho je naďalej nevyhnutné dodržiavanie opatrení, ktoré sa týkajú rozostupov, prekrytia dýchacích ciest a dezinfekcie rúk.
Antigénové rýchlotesty naberajú význam
Najnovšia vyhláška Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že pre potvrdenie pozitivity sa už nevyžaduje len výsledok PCR testu. Po novom je pozitivita osoby potvrdená aj výsledkom LAMP, antigénového a aj domáceho antigénového rýchlotestu, v prípade, že ho posúdi praktický lekár osoby. Úrad verejného zdravotníctva pristupuje k takémuto kroku pre očakávaný vysoký nárast pozitívne testovaných osôb a s tým spojený nápor na odberové miesta či laboratóriá.[1] Je preto opodstatnené v tejto vlne využiť antigénové rýchlotesty a mať svoj zdravotný stav, tak isto zdravotný stav svojich blízkych pod kontrolou.
Antigénové rýchlotesty od spoločnosti ROCHE patria k najcitlivejším a najpresnejším na trhu a osvedčili sa pri všetkých predošlých variantoch. Boli vedecky overené a ich schopnosť zachytiť Omikron je rovnako vysoká, ako pri predošlých variantoch. Preto nám môžu výrazne pomôcť pri zabránení šírenia infekcie, aj keď tu máme nový a infekčnejší variant vírusu.
Ako použiť antigénový rýchlotest?
Samotestovanie môže byť jednou z ciest, ako si uľahčiť život a podchytiť ochorenie COVID-19 už v jeho zárodku. Test je vhodný pre všetky vekové kategórie – preto sa ním môže otestovať podľa potreby ktorýkoľvek člen rodiny. Nazálny antigénový rýchlotest SARS-CoV-2 od spoločnosti Roche si môžete zakúpiť v sieti lekární Dr. Max a BENU. Dostanete ho aj cez online predaj Dr. Max, cez internetovú lekáreň Pilulka, Moja lekáreň a tiež e-shop BENU lekárne.
Roche Slovensko s.r.o., Pribinova 19, 811 09 Bratislava, tel. 02/5263 8201, január 2022, MC-SK-00231
[1] VYHLÁŠKA Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k izolácií osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19: https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_rok_2022/vyhlaska_7.pdf