Ako ďalej povedal, SR je prvou krajinou v regióne, ktorá sa zaviazala ku klimatickej neutralite do roku 2050. Dosahovanie cieľov v rámci ochrany životného prostredia musí zároveň podľa premiéra ísť ruka v ruke s inováciami.
„V pláne obnovy sme alokovali 600 miliónov eur práve na podporu inovácií," ozrejmil Heger s tým, že plán je „cestovnou mapou" k zelenšiemu Slovensku. Zároveň vyhlásil, že SR je súčasťou zelenej koalície európskych štátov a uvedomuje si závažnosť globálneho otepľovania.
S Timmermansom Heger podľa vlastných slov hovoril aj o slovenskej reforme národných parkov. Tiež zdôraznil, že Slovenská republika ako prvá z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) spustila zálohovanie plastových fliaš a plechoviek.
„Ďalším dôležitým úspechom, ktorým sa ako Slovensko môžeme pochváliť, je, že za 30 rokov našej existencie sme znížili emisie takmer o 50 percent oproti roku 1990," uviedol Heger, Doplnil, že takmer 80 percent produkcie elektriny na Slovensku je dekarbonizovaných.
Premiér zároveň priblížil, že Slovensko plánuje reformovať napríklad nakladanie so stavebným odpadom a chce tiež zmeny v oblasti ťažby dreva. „Chceme priniesť ekologické poľnohospodárstvo, chceme priniesť mäkký turizmus," dodal predseda vlády.
Podľa Timmermansa je kvalita reformných plánov Slovenska veľmi vysoká. „Keďže veľká časť týchto opatrení je namierená práve na obnovu, tak budeme ďalej spolupracovať s tímom predsedu vlády," skonštatoval. Dúfa, že uskutočnenie reforiem bude rýchle. „Lebo čas pracuje proti nám," uzavrel Timmermans.