TASR o tom informuje na základe štúdie uverenej vo vedeckom časopise Nature. CAR T-lymfocyty sú laboratórne pozmenené bunky imunitného systému, ktorých úlohou je vyhľadávať a ničiť tumory. V roku 2010 boli pacientom podané po prvý raz.
Už po pár týždňoch od podania experimentálnej liečby nenašli lekári v tele jedného z pacientov - Dougha Olsona - žiadnu rakovinovú bunku. Po 12 rokoch sú CAR T-bunky rovnako účinné a Olsonova chronická lymfocytová leukémia (CLL) je stále v remisii.
"Až teraz môžeme prehlásiť, že CAR T-lymfocyty skutočne liečia pacientov s leukémiou," uviedol Olsonov lekár Carl June z Pensylvánskej univerzity.
Nie je jasné, či CAR T-lymfocyty zabili všetky leukemické bunky krátko po ich zavedení, alebo stále v procese pokračujú a ničia akékoľvek leukemické bunky skôr ako dosiahnu detekovateľnú úroveň.
Výskumníci sledovali vývoj liečby u Olsona a ďalšieho pacienta, ktorý podstúpil liečbu v roku 2010. Odhalili, že vložené CAR T-bunky v tele pacientov pretrvávali, charakteristiky tejto populácie buniek sa však časom zmenili.