TASR o tom informuje na základe vyhlásenia, ktoré na svojej webovej stránke zverejnila Novaja Gazeta. Redakcia Novej Gazety vo štvrtok na svojej webovej stránke napísala, že sa rozhodla Milašinovú služobne vyslať za hranice Ruskej federácie. Ako dôvody uviedla vzťahy s čečenskou vládou a vodcom Ramzanom Kadyrovom a mnohonásobné hrozby voči tejto novinárke v období posledných dní zo strany predstaviteľov Čečenskej republiky. Novinárka podľa Novej Gazety koná v súlade s bezpečnostnými opatreniami potvrdenými redakciou.
2020 RSF Prize for courage, @novaya_gazeta's journalist Elena #Milashina has to leave #Russia because of threats from Chechen leaders. RSF calls on the federal authorities to react to the vile attacks on several media and journalists. #NoImpunity pic.twitter.com/Jz9LCgz3kz
— RSF (@RSF_inter) February 4, 2022
Milašinová dlhoročne spravodajský pokrýva prípady porušovania ľudských práv v Čečensku a získala niekoľko medzinárodných ocenení, píše agentúra AFP.
Predstavitelia silových zložiek Čečenska v ruskom meste Nižný Novgorod 20. januára s použitím sily zadržali Zaremu Musajevovú, manželku bývalého sudcu čečenského najvyššieho súdu Sajdiho Jangulbajeva, píše agentúra Interfax. Túto ženu, ktorá trpí ochorením diabetes, prepravili do Čečenska a začali voči nej vyšetrovanie.
K zadržaniu Musajevovej došlo krátko po tom, čo Kadyrov obvinil rodinu Jangulbajevovcov z podpory teroristov a žiadal jej zadržanie. Čečenský vodca zákonnosť konania čečenských orgánov v Nižnom Novgorode obhajoval. Pri tejto príležitosti označil za "teroristov" Milašinovú a syna bývalého čečenského sudcu, ktorý konanie čečenských úradov kritizoval, píše Interfax.
Novaja Gazeta 31. januára požiadala Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), aby začal vyšetrovanie voči Kadyrovovi. Čečenský prezident deň na to Novuju Gazetu označil za spolupracovníkov teroristov.