Telo Retinosaurusa hkamtiensis uchovala živica zo stromu a sú na nej viditeľné jednotlivé šupiny a aj očné viečka. Vyťažili ju v Mjanmarsku a o vzácnom náleze v pondelok informoval článok v prestížnom časopise Scientific Reports, ktorý patrí pod vydavateľstvo Nature.
Nášho paleontológa pozval do tímu vedec Juan Daza z University Texas ešte v roku 2019 a odvtedy usilovne sondujú terén, aby našli raritné objavy. Juana oslovil Adolf Peretti, švajčiarsky miliardár, ktorý obchoduje s drahými kameňmi. Peretti je zároveň veľkým fanúšikom paleontológie a v Mjanmarsku má aj bane. „Povedal, že si môže vytvoriť tím ľudí zo svetových expertov, ktorých si vyberie, potom pozve všetkých do Bangkoku a tam môžu začať študovať nálezy, ktoré im ukáže,“ odhalil Čerňanský. Skúmali jantár, ktorý predtým v Mjanmarsku vydolovali z hlbín. „Jantár je v tejto oblasti známy, ťaží sa tam, ale nie v každom je nejaké zviera. Mali sme k dispozícii celú kolekciu na výskum,“ upresnil paleontológ s tým, že v jednom kuse objavili jaštera, ktorého nazvali Retinosaurus hkamtiensis. Žil 45 miliónov rokov pred slávnym Tyranosaurom rexom.
Zachovali sa aj šupiny
Nedospelý jedinec má zachovanú hlavu a prednú časť tela spolu s lopatkovým pletencom a prednými končatinami. Dĺžka lebky je približne iba jeden centimeter. Išlo teda zrejme o mláďa. „Vnútri má dokonale trojrozmerne zachovanú kostru a kompletnú kožu. Viditeľné sú jednotlivé kožné šupiny, ich tvar, a to tak na hlave, ako aj na tele. Zachované sú aj zvyšky oka a viečka,“ odhalil Čerňanský. Vedci prekvapivo našli aj priedušnicu a časť priedušiek. Nález predstavuje jedinečnú možnosť skúmať telo prehistorického plaza a jeho trojrozmerný vonkajší reálny vzhľad. Ide o najzachovalejší nález, čo sa týka mäkkých tkanív, väčšinou sa zachová len kostra.
Od svojho objavu fosília precestovala tisíce kilometrov. „Keďže išlo o medzinárodnú spoluprácu, nález putoval z Ázie do USA, v Texase sa skúmal pod CT. Kvôli výkonnej počítačovej tomografii - synchotonu - putoval do Austrálie. Táto metóda umožnila študovať každý drobný detail jaštera. Momentálne je vo Švajčiarsku uložený v múzeu,“ dodal. Na základe fylogenetických analýz identifikovali plaza z jantáru ako príbuzného línií Tepexisaurus a Xantusiidae. „To poukazuje na hypotézu, že dnešná skupina známa výlučne zo Severnej a Strednej Ameriky mohla mať pôvod inde, než indikuje ich doteraz známa biogeografia,“ uzavrel.