Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
05.02.2022 10:24 | Správy | Zahraničné správy

Americkí vojaci ho fyzicky aj psychicky mučili: Sudca žiada prepustenie duševne chorého väzňa

Špeciálna revízna komisia Spojených štátov odporučila prepustenie duševne chorého saudskoarabského občana Muhammada Kahtáního z väznice Guantánamo, kde ho americkí vojaci fyzicky aj psychicky mučili.

V sobotu o tom informovala agentúra AFP. Kahtání sa podľa amerických úradov plánoval priamo podieľať na únosoch lietadiel, ktoré 11. septembra 2021 vrazili do Svetového obchodného centra. Zadržiavanie Kahtáního "už nie je nevyhnutné pre ochranu (USA) pred stále aktuálnou hrozbou (terorizmu)," uviedla v piatok špeciálna revízna komisia, zložená zo zástupcov amerických ministerstiev a vládnych agentúr. Komisia odporučila Kahtáního repatriovať do Saudskej Arábie, kde mu môže byť poskytnutá starostlivosť o jeho "značne poškodené duševné zdravie." Komisia tiež navrhla poslať Kahtáního na deradikalizačný program.

Americké úrady zadržali Kahtáního v Afganistane, odkiaľ ho v januári 2002 previezli do väznice Guantánamo. Tam ho, okrem iného, bili, ponižovali, nedovolili mu spať, robili mu klystír a zväzovali ho tak, aby mu spôsobili veľké bolesti. Tajný oficiálny záznam z Kahtáního "vypočúvania" bol široko medializovaný a odštartoval kampaň ľudskoprávnych organizácií za zatvorenie tohto väzenia. Vláda USA v dôsledku mučenia, ktoré Kahtání zažil, svoju žalobu voči nemu stiahla v roku 2008.

"Kahtáního sme mučili," priznala v roku 2009 predstaviteľka Pentagónu Susan Crawfordová. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International pri príležitosti 20. výročia otvorenia väzenského zariadenie v zálive Guantánamo na Kube v januári opäť vyzvala Biely dom, aby "tento symbol svojvôle, nespravodlivosti a mučenia" zatvoril.

V tábore sa momentálne nachádza 39 väzňov, pričom americké úrady v januári schválili prepustenie ďalších piatich z nich. Zariadenie bolo založené za vlády republikánskeho prezidenta Georgea Busha mladšieho so zámerom zadržiavať podozrivých islamistických teroristov bez súdu po útokoch z 11. septembra 2001 na New York a Washington.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Na snímke prezident Peter Pellegrini a Andrej Danko.
Danko chce POVINNÚ vojenskú službu, prezident reaguje: TOTO si o tom myslím!
Polícia (ilustračné foto).
Slintačka a krívačka: Nové nariadenie polície! Čo sa od 30. marca mení?
Pápežov zdravotný stav je momentálne stabilný.
Pápež František skoro zomrel: Pred týždňom ledva zdvihol ruku a dnes... ZÁZRAK?
Ktoré príznaky by ste nemali ignorovať?
Tichý zabijak NÁDOR na mozgu: Ak pociťujete dlhodobo týchto 7 PRÍZNAKOV, volajte doktorovi!
Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe!
Foto
Najobľúbenejšie dievčenské mená v Európe a na Slovensku! Niektoré vás prekvapia
Business people discussion advisor concept
Slováci, advokáti vám poskytnú poradenstvo ZADARMO! Pozrite si, KEDY
Robert Fico (Smer-SD) a Zora Jaurová (PS)
Poslankyňa Progresívneho Slovenska kriticky o Ficovi: Viem, o čo mu ide!
Dym stúpa pri explózii po izraelskom leteckom útoku na pásmo Gazy, čo je viditeľné z juhu Izraela 2. decembra 2023.
Prelievanie KRVI v Pásme Gazy: MŔTVI sa rátajú na desaťtisíce! IZRAEL má jasné ciele
Michael Schumacher mal v roku 2013 nehodu na lyžiach, ktorá ho pripútala na lôžko.
Bolestivé NOVINKY o Schumacherovi: Je to veľmi ZLÉ! Už nie je schopný ani...
(ilustračné foto)
V TOMTO štáte zakázali LGBTQ+ vlajky na vládnych budovách a školách: Za porušenie hrozia pokuty
Linka 43 v Bratislave
BRATISLAVA spúšťa dopravné spoje medzi mestom a prírodou: Tieto linky vás vyvezú do lesa
Polícia našla zdemolované auto mimo cesty
Foto
Policajnú hliadku zastavil muž na ceste: Zdemolované auto ležalo mimo cesty a v ňom... Uf!