Aj keď slovenské banky neavizujú zvýšenie svojich sadzieb, ukazuje sa, že záujem o dlhšie fixácie rastie. Každému je jasné, čo takýto krok pre dlžníka znamená. Hypotéka sa mu predraží. Stojí za to? A ak áno, na ako dlho sa to oplatí? Čo hovoria odborníci?
Päť, sedem, ale aj 10 rokov - niektoré slovenské banky registrujú zvýšený záujem o dlhšiu fixáciu úrokov. Klienti sa obávajú zvýšenia sadzieb. Napríklad v Slovenskej sporiteľni si najmenej na päť rokov úrok fixuje viac ako 80 percent klientov.
„Ak práve úver riešite, zvážte možnosť zafixovať si hypotéku na dlhšie obdobie, ako sú tri či päť rokov. Sadzby, ktoré banky aktuálne ponúkajú, vám to umožnia pod 1 % až na obdobie 10 rokov,“ hovorí výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš. A nič vás nenúti urobiť to vo svojej banke. Ak vám jej podmienky nevyhovujú, skúste šťastie inde.
V eurozóne zatiaľ nič nové
Úroky v slovenských bankách závisia od hlavnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). Banka vo štvrtok sadzbu ponechala na nulovej úrovni a neavizovala jej zvýšenie. „Proti zvyšovaniu úrokových sadzieb v eurozóne pôsobí súčasná pandémia a surovinová kríza, čo spomaľuje ekonomický rast. Zvýšenie sadzieb by toto ekonomické zotavovanie ešte viac pribrzdilo. Na druhej strane však dnes čelíme zrýchľujúcej sa inflácii, ktorá je citeľná v celej eurozóne. To vytvára tlak na ECB, aby sadzby zvýšila, a tak spomalila infláciu,“ tvrdí analytička 365.bank Jana Glasová. Mimo eurozóny neotáľajú. Napríklad v Česku v snahe spomaliť infláciu zvýšili kľúčovú sadzbu už šiesty raz od júna minulého roka.