Čo láka divé zvieratá do mesta a prečo kompetentní nekonajú?! Miesto pod bratislavským mostom Lafranconi je mimoriadne frekventované. Vidieť tu popri električkovej trati stádo diviakov bolo úchvatné a desivé zároveň. Zvieratá tu totiž skončili akoby v pasci, pretože v blízkosti nie je žiaden les. „Koľko podobných záberov, ako boli nakrútené spod mosta Lanfranconi, ešte treba natočiť? Alebo čakáme na nejaké nešťastie?“ pýta sa hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldeš.
Podľa neho Karlova Ves nemá oprávnenie ani zákonnú možnosť eliminovať výskyt diviačej zveri na svojom území, aj keď v uplynulých dňoch zaznamenali vo svojej mestskej časti 50-členné stádo. „Pravidelne žiadame Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, o mimoriadne povolenia pre poľovníkov štátnych či mestských lesov,“ vysvetlil Heldeš.
Ruja a vône
Súčasné nariadenia hovoria, že zver nie je možné loviť v intraviláne. Preto ministerstvo pôdohospodárstva zriadilo e-mailovú adresu, na ktorú môžu predstavitelia samospráv zasielať informáciu o takomto výskyte, a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov. „Je vydané mimoriadne povolenie na lov diviačej zveri, práve v súvislosti s ich premnožením a najmä s cieľom zamedziť šíreniu afrického moru ošípaných. Povolenie začalo platiť už od polovice januára,“ informovalo nás tlačové oddelenie ministerstva.
Takýto pohyb v intraviláne miest je podľa odborníkov spôsobený rujou, ale aj tým, že zver si hľadá potravu. „Diviačia zver ide za vôňou a rovno ju to môže doviesť na námestie alebo do bočných častí dediny či mesta,“ povedal pre TV Markíza Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV s tým, že pri takomto strete s divou zverou treba byť obozretný. „Nerobiť si selfie, nesnažiť sa ísť k tým zvieratám, ale skôr sa schovať niekde v autobusovej zastávke alebo na vyvýšené miesto. Keby sme sa im postavili do cesty, môžu znervóznieť a zaútočiť,“ dodal Saniga.