Rozpravy na vláde
Heger avizuje, že na najbližšie rokovanie vlády pripravuje kabinet opatrenie, ktoré má zvýšené ceny energií kompenzovať subjektom štátnej a verejnej správy, ako sú nemocnice, školy či DSS. Detaily prezradiť nechcel. Minister financií Igor Matovič už počas týždňa argumentoval, že zníženie DPH na potraviny by spôsobilo v štátnom rozpočte výpadok 150 až 200 miliónov eur. Nepresvedčila ho ani nákupná turistika z prihraničných oblastí do Poľska či Maďarska.
„Máme našťastie slobodný prechod cez hranice, takže ak niekto uzná za vhodné, že mu stojí za to ušetriť nejaké eurá pri nákupe za hranicami, je slobodný tak konať. Pre ochranu verejných financií je zodpovednejšie držať súčasnú sadzbu DPH, ako podliehať nejakej panike. Následne by totiž nikto zníženú sadzbu DPH už nezvýšil,“ spresnil. Prekáža mu, že Slovensko nebolo schopné 30 rokov hospodáriť s plusom a politici štát stále zadlžovali.
Stúpencom znižovania DPH na potraviny nie je ani ministerstvo hospodárstva. „V prípade úľavy platby DPH by išlo predovšetkým o domácnosti, ktoré sú u nás dostatočne chránené reguláciou. Okrem toho, DPH by sa po skončení obdobia tak či tak musela vrátiť naspäť, diera v štátnom rozpočte by však ostala,“ povedal štátny tajomník ministerstva Galek.Kritická opozícia
Šéf Sme rodina Boris Kollár v O 5 minút 12 zdôraznil, že očakáva, že ministerstvo hospodárstva prinesie na vládu návrhy opatrení pomoci pre ľudí v súvislosti so zvýšenými cenami energií. Peter Pellegrini z Hlasu oponuje s tým, že niektoré potraviny zdraželi o 15 až 30 %. „Rakúsky premiér ohlásil, že každej domácnosti pošle 150 eur a tým slabším 300 eur,“ pridal ďalší príklad spoza hraníc. „Premiér potvrdil, že vláda nevie a nechce riešiť drastické zdražovanie, ktoré trápi čoraz viac ľudí na Slovensku,“ upozornil Pellegrini.