Sullivan to uviedol v rozhovore pre televíziu Fox News a po tom, čo Spojené štáty do Nemecka a východnej Európy presunuli 3000 svojich vojakov.
Podľa Sullivana má prezident Biden "už mesiace jasno v tom, že Spojené štáty nepošlú (vojenské) sily (do Európy), aby začali vojnu alebo bojovali s Ruskom na Ukrajine". Spresnil, že USA vyslali svojej jednotky "do Európy na obranu územia NATO".
Sullivan pre program Meet the Press televízie NBC konštatoval, že "k vojenskej eskalácii a invázii na Ukrajinu môže dôjsť kedykoľvek". "Myslíme si, že Rusko vytvorilo možnosti pre veľkú vojenskú operáciu, a tvrdo sme pracovali na príprave (našej) reakcie," povedal Sullivan.
Podľa neho Biden zjednotil spojencov, "posilnil a uistil našich partnerov na východnom krídle, poskytol materiálnu podporu Ukrajincom a ponúkol Rusom diplomatickú cestu."
Ukrajina v nedeľu trvala na tom, že šanca vyriešiť rastúce napätie s Ruskom prostredníctvom diplomacie je väčšia ako možnosť, že dôjde k útoku.
AFP pripomenula, že americkí predstavitelia opakovane varovali, že Kremeľ zhromaždil pozdĺž hranice so svojím prozápadným susedom 110 000 vojakov. Nateraz však stále nie je jasné, či sa ruský prezident Vladimir Putin skutočne odhodláva na inváziu.
Predstavitelia amerických tajných služieb v posledných dňoch informovali amerických Kongres a európskych spojencov, že ruské jednotky nahromadené na hraniciach s Ukrajinou zvyšujú svoju početnosť rýchlosťou, ktorá by Putinovi poskytla palebnú silu, ktorú potrebuje na rozsiahlu inváziu – asi 150 000 vojakov – v priebehu niekoľkých týždňov.
Sullivan v rozhovore pripustil, že vojenské operácie Ruskej federácie môžu mať mnoho podôb, vrátane možnosti anexie území na východnej Ukrajine, známych ako Donbas, hybridných operácií, kybernetických útokov, politickej destabilizácie, pričom v hre podľa neho je aj "totálna invázia". AFP poznamenala, že Rusko popiera, že by malo takéto plány.