Zákaz všetkých testov na zvieratách podporuje 71 percent Slovákov, ako ukázal prieskum agentúry Focus pre občianske združenie (OZ) Sloboda zvierat.
Sloboda zvierat sa o postoj Slovákov zaujímala v súvislosti s aktuálnou Európsku iniciatívou občanov (ECI), ktorej cieľom je zachovať zákaz testovania kozmetiky na zvieratách a postupne ukončiť všetky testy na zvieratách v Európskej únii (EÚ). Reprezentatívny prieskum sa realizoval od 16. do 23. novembra minulého roka na vzorke 1005 respondentov. So zákazom testovania na zvieratách podľa združenia rozhodne súhlasilo 41,1 percenta a skôr súhlasilo 29,6 percenta opýtaných.
Petícia ECI sa začala vlani v auguste. Organizátori majú rok na vyzbieranie milióna podpisov od občanov EÚ, aby ju mohli predložiť Európskej komisii, ktorá rozhodne o následných krokoch. "Ak vzíde potreba diskusie k tejto veci na celoeurópskej úrovni, SR bude súčinná a v prípade prijatia európskeho právneho predpisu, ktorý ustanoví zákaz používania zvierat na vedecké účely v EÚ, SR prevezme potrebné ustanovenia do svojej národnej legislatívy," reagoval pre TASR odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.
Upozorňuje, že úplným zákazom používania zvierat na vedecké účely sa môže otvoriť trh v tretích krajinách a spoločnosti, vyvíjajúce liečivá a zaoberajúce sa výskumom chorôb, budú využívať na tieto účely zvieratá v tretích krajinách. Na tie nemá Únia dosah a podľa agrorezortu sa pravdepodobne nebude vedieť deklarovať ochrana týchto zvierat na európskej úrovni.
OZ uviedlo, že testovanie kozmetických výrobkov a ich zložiek na zvieratách sa v EÚ zakázalo v roku 2009 a zákaz predaja kozmetiky testovanej na zvieratách platí od roku 2013. Európska chemická agentúra podľa Slobody zvierat v súčasnosti požaduje nové testy na zvieratách na niektoré zložky. Napríklad na tie, ktoré sa používajú iba v kozmetike a zložky s dlhodobo overeným bezpečným používaním.
Smernica EÚ o ochrane zvierat používaných na vedecké účely, ktorú prebralo aj Slovensko, ustanovuje členským štátom povinnosť zabezpečiť na vnútornej úrovni propagáciu alternatívnych prístupov. Slovensko preto podľa ministerstva v roku 2018 založilo Slovenskú národnú platformu 3Rs.