Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Ochranárom ho nahlásili pozorní ľudia, ktorým nebol jeho osud ľahostajný. Operenec dostal meno Ervín po záchrancovi Ervínovi Haplovi, ktorý je známy najmä vďaka sysľom. Ervín Hapl dostal hlásenie od obyvateľa Muránskej Dlhej Lúky, ktorý spozoroval dvoch jedincov bociana bieleho v blízkosti obce. Najprv si mysleli, že ide pravdepodobne o volavky popolavé, ktoré u nás pravidelne zimujú.
Napokon sa však ukázalo, že rovnako sa rozhodol aj tento operenec, ktorý je inak sťahovavý - kvôli potrave. Ako vysvetlila Jana Šmídtová z Národného parku Muránska planina, bociany sa živia najmä žabami, drobnými cicavcami, kobylkami, chrobákmi, dážďovkami či plazmi. „Takmer všetky delikatesy z ich jedálnička sa však počas zimy stávajú nedostupnými, a tak bocianom neostáva nič iné, len zbaliť si svoje ,saky-paky‘ a načas sa odsťahovať tam, kde o potravu nebude núdza,“ ozrejmila Šmídtová.
Čoraz častejšie sa však stáva, že niektoré jedince sa rozhodnú nikam neletieť, prípadne sa presunú len niekoľko desiatok či stoviek kilometrov južnejšie. Tak tomu bolo aj v prípade mladého bociana, ktorý takmer prišiel o život. „Vďaka trpezlivosti a vynaliezavosti nášho dobrovoľníka Ervína Hapla sa ho napokon podarilo chytiť,“ doplnila Jana.
Záchranca musel počkať, kým sa zotmie, mladého bociana oslepiť svetlom a tak ho opatrne lapiť, aby mu neublížil. Podľa ochranárov bol operenec silne podvyživený a nebol okrúžkovaný. Stal sa tak novým nájomníkom chovnej stanice, kde sa už pekne udomácnil. „Apetít má naozaj veľký a na ľudí reaguje bez priveľkého stresu. Má celkom dobré vyhliadky zimu prežiť sýty a zdravý, aby sa čoskoro opäť vrátil späť do voľnej prírody,“ dodala.