Poslanci začnú rozpravu o tom, či dohodu prijať alebo odmietnuť. Do posledného momentu však nebolo jasné, či koalícia nazbiera potrebný počet hlasov. Opozícia spolu s niektorými aktivistami zároveň na dnešok naplánovala protesty pred parlamentom, ktoré majú presvedčiť zákonodarcov, aby za zmluvu nehlasovali.
Tvrdia, že je nevýhodná a riskantná. Minister obrany Jaroslav Naď niekoľkokrát za posledné týždne opakoval, že Slovensko nestráca suverenitu a ide o technickú dohodu, ktorú začala vyjednávať vláda Smeru. Koalícia však musí získať nadpolovičnú väčšinu prítomných poslancov, aby dohoda prešla a dostala sa tak na stôl prezidentky.
Premiér Eduard Heger v pondelok povedal, že verí, že obranná zmluva prejde Národnou radou SR. „Teraz je čas, keď parlament musí ukázať, že keď ide o bezpečnosť Slovenska, tak neuhneme,“ uviedol s tým, že verí, že budú za dohodu hlasovať aj všetci poslanci OĽaNO. Problémom môže byť postoj Sme rodina. Predseda Boris Kollár avizoval, že päť až sedem poslancov hnutia sa k nej stavia odmietavo. Pripomenul, že SaS a Za ľudí avizovali podporu dohody.
Odpovede ministrov obrany a zahraničných vecí o zmluve si hnutie Sme rodina verifikovalo, Kollár o zmluve hovoril aj s generálnym prokurátorom. Poslanec Sme rodina Patrick Linhart však uviedol, že nevidí „žiaden dôvod podpisovať ďalšie zmluvy, keď sme raz už v tej NATO“. O tesnom hlasovaní hovorí aj poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Podľa neho to bude dôsledok veľkého tlaku, ktorý má byť vytváraný na poslancov, súhlasiacich s uzavretím zmluvy.
Opozícia združená okolo Smeru, Hlasu či ĽSNS a Republiky odmieta zmluvu podporiť. Peter Pellegrini hovorí, že nie sú rozptýlené pochybnosti o súlade s ústavou. Naď minulý týždeň dohodu podpísal vo Washingtone s ministrom za USA Antonym Blinkenom. „Pre expertov na medzinárodné právo, obranu či diplomatov je to jasné – žiadne základne, jadrové zbrane ani strata suverenity nehrozia,“ povedal Naď. Prezidentka Zuzana Čaputová podmienila svoj podpis tým, že sa priamo v doložke vyjadrí, že to neznamená vytvorenie vojenských základní ani automatickú prítomnosť vojakov USA či vzdanie sa trestnej jurisdikcie v prospech Američanov.