Tie budú podľa vyjadrení koaličných politikov poznamenané aj tým, že súčasná vládna zostava sa na lokálnych úrovniach neudrží a v regiónoch nás čakajú aj divoké opozično-koaličné zostavy. Už teraz je isté, že v niektorých mestách či krajoch pôjde koalícia proti sebe.
Už teraz je takmer isté, že v súčasnosti najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO sa v hlavnom meste nepripojí k podpore súčasného primátora Matúša Valla, ktorého podporujú SaS či PS a otázna je aj pozícia Matovičovho hnutia v prípade župana Juraja Drobu, ktorý pochádza z SaS. Na regionálnej úrovni sa spomína, že OĽaNO bude spolupracovať najmä so Sme rodina, s ktorými majú dobré vzťahy aj v Národnej rade a môžu postaviť kandidátov proti svojim koaličným partnerom.
Viaceré otázniky
K podobným súbojom sa schyľuje aj v iných župách a krajských mestách. Zaujímavý boj môže nastať napríklad o Košickú či Nitriansku župu, kde sa črtajú netradičné spojenectvá. Hoci rokovania o koalíciách, ktoré sa združia za jednotlivými kandidátmi v regionálnych voľbách, sú zatiaľ len v počiatočnom štádiu, viaceré strany už nakreslili svoje červené čiary. Kto s kým pripúšťa spoluprácu a kto koho, naopak, odmieta? „Vylučujeme spoluprácu s ĽSNS, so Smerom a SNS,“ potvrdil nám hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Boris Kollár za Sme rodina nedávno oznámil, že na lokálnej úrovni môžu ich štruktúry spolupracovať aj so Smerom, s Hlasom či Republikou.Najmenšia koaličná strana Za ľudí hovorí jasné nie súčasným opozičným stranám. Rovnaký zoznam „obľúbencov“ má aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko. „Červenú čiaru sme narysovali pred strany Smer-SD, Hlas-SD, Republika a ĽSNS,“ uviedli. Podobný postoj majú aj v regionálne tradične silnom KDH. „Vylučujeme spoluprácu s tými, ktorí sú spájaní s extrémizmom, so xenofóbiou či s potláčaním základných ľudských práv a slobôd, ako aj s tými, ktorí sú zodpovední za nehorázne zneužívanie moci,“ odpísali. Hlas zo spolupráce vylučuje netradičnú dvojicu strán - ĽSNS a OĽaNO.
Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že možný regionálny „rozchod“ koalíciu poznačí: „Ak bude Sme rodina či iná strana spolupracovať s opozíciou, potom sa lokálne voľby budú vnímať ako skúška na parlamentné voľby a ďalšiu kooperáciu terajších rivalov.“