Aj reťazce si uvedomujú zodpovednosť
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík
- V súvislosti s nárastom cien by bolo naozaj vhodné, aby sa znižovala DPH. Už aj dnes fungujú v rámci DPH na Slovensku určité komodity, ktoré sú úplne oslobodené od DPH, napríklad krvné testy. Myslím si, že v tejto vyhrotenej situácii by reťazce a retail išli samy proti sebe, ak by v prípade zníženia DPH s tou koncovou cenou nič neurobili. Aj tie si uvedomujú svoju spoločenskú zodpovednosť a už aj v minulosti nám ukázali, že sú v tomto poctivé do tej miery, že by to premietli do cien. Či by to premietnutie bolo stopercentné, alebo nie, v každom prípade si myslím, že pre konečného spotrebiteľa by to na konci dňa bolo výhodné.
Čo požadujú obchodníci
- Zväz obchodu je vážne znepokojený vývojom cien na trhu a uvádza, že v pohraničných oblastiach dochádza k poklesu nákupov v rozmedzí od 5 do 30 percent.
- Organizácia, ktorá zastrešuje aj reťazce ako Coop Jednota či Delia, žiada zníženie DPH na potraviny ideálne na 5 %, ale prinajmenšom 10 %.
- Rovnakú požiadavku má aj Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá zastrešuje reťazce ako Kaufland, Lidl, Billa či Tesco.
Pokles DPH sa môže minúť účinku
Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne
- V zásade sa stotožňujeme s tým, že plošné zníženie DPH na potraviny nie je riešením a môže sa minúť účinku. Tento nástroj je relatívne drahý a relatívne málo cielený, keďže nie každý takúto úľavu potrebuje - a tá sa ani nemusí úplne premietnuť do ceny. V prostredí rastúcich cien a zvýšených nákladov na život je z nášho pohľadu riešením adresná pomoc najohrozenejším skupinám obyvateľov, pre ktorých sú tieto rasty cien citeľné, keďže položky ako energie či potraviny tvoria významnú časť ich rodinného rozpočtu. Takáto pomoc by bola cielená, menej nákladná a aj rýchla, keďže štát už má funkčné nástroje na jej poskytnutie. Nákupná turistika, ktorá sa podľa našich interných dát rozbehla najmä v Rakúsku a Poľsku, je, samozrejme, negatívnou správou aj pre príjmy štátneho rozpočtu cez spotrebné dane, avšak kvantifikovať, či je pre štátny rozpočet väčšou stratou plošné zníženie DPH, alebo nákupná turistika, je veľmi náročné.
Ktoré potraviny už majú 10 % DPH
od roku 2016
- mäso z hovädziny, bravčoviny či živé ryby a rybie filé
- mlieko a smotana maslo
- čerstvý chlieb
od roku 2020
- syry, tvaroh, bryndza
- prírodný med
- zemiaky
- rajčiaky, cibuľa, cesnak, pór
- kapusta, uhorky, strukoviny
- jablká, hrušky
- ovocné a zeleninové šťavy