"Slovenský med je zárukou kvality a mnohí 'falšovatelia' sa snažia dostať na obal práve slovenský symbol. V čase, keď sa ľudia v obchodoch snažia hľadať slovenskú kvalitu, prichádza návrh poslancov OĽANO, aby sa počet včelstiev na Slovensku zredukoval. Slovenská medová veľmoc tak padne na kolená," uviedol opozičný poslanec.
Takáč kritizuje aj spôsob, akým sa chcú poslanci OĽANO obmedziť priestor na chov včiel. Vládni poslanci podľa neho útočia na včelárov prostredníctvom úpravy zákona o ochrane zvierat.
"Pod rúškom pripravovaného zákona o ochrane zvierat chcú poslanci z koaličného hnutia obmedziť chov včelstiev na štvorcový kilometer. Zo súčasných 350.000 včelstiev by na Slovensku ubudlo až 72 % z nich, po novom by ostalo v chove len 98.000 včelstiev. Keď sa pozrieme na ľudskú silu, z 22.000 aktívnych včelárov by sa ich počet znížil len na pár tisíc. Tu už hovoríme o negatívnom vplyve na zamestnanosť vo včelárskom odvetví, priam jej likvidácii," konštatoval Takáč.
"Čo je podstatné, rapídny pokles by sme pocítili v produkcii samotného medu. Sebestačnosť Slovenska by sa prepadla na historické minimum, na chabých 17 %. V praxi by to znamenalo, že v priemere by sa na jedného Slováka ušlo len 250 gramov slovenského medu. Týmto krokom by poslanci dopomohli jedine dovozu nekvalitného medu," informoval Takáč.
Redukcia včelstiev by podľa Takáča znamenala aj vplyv na životné prostredie, keďže menej včiel znamená menej opeľovania, čo by malo vplyv na biodiverzitu. Navrhovateľom zákona je preto podľa neho potrebné pripomenúť výrok Alberta Einsteina, že "keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac než štyri roky života". Včela bola podľa Takáčových slov dokonca v roku 2019 vyhlásená za najdôležitejšiu bytosť na svete.