Komisia vyzvala Bulharsko, Cyprus, Grécko, Litvu, Luxembursko, Rumunsko a Slovensko, aby aktualizovali svoje mapy povodňového ohrozenia a mapy povodňových rizík, ako sa vyžaduje v smernici o povodniach z roku 2007. Členské štáty mali aktualizácie, ktoré vykonali na svojich prvých mapách, predložiť do decembra 2019, lehota na informovanie EK o preskúmaní a aktualizácii máp uplynula v marci 2020. Uvedené členské štáty majú dva mesiace na to, aby odpovedali na formálnu výzvu EK. V opačnom prípade im EK zašle odôvodnené stanovisko.
Komisia okrem toho vyzvala Slovensko, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa environmentálneho posudzovania národného plánu využívania hydroenergetického potenciálu, ako aj jednotlivých malých vodných elektrární. Podľa EK toto posudzovanie má zásadný význam pre riadne fungovanie právnych predpisov EÚ, ktoré chránia zdravie a životné prostredie.
Slováci posúdenie vykonali len pri štyroch z 37 malých vodných elektrární uvedených v slovenskom národnom pláne. Vo veľkej väčšine elektrární sa takéto posúdenie neuskutočnilo, čo znamená, že orgány nedokázali identifikovať, ktoré možnosti by spôsobili najmenšie škody na životnom prostredí.
A slovenská strana nevykonala ani environmentálne posúdenia pri projektoch niekoľkých malých vodných elektrární, ktoré už boli postavené, čo vyžaduje smernica EÚ o posudzovaní vplyvov na životné prostredie z roku 2000 a smernica o biotopoch z roku 1992.