Slovensko má dva mesiace na to, aby na formálnu výzvu odpovedalo a nedostatky, na ktoré poukázala eurokomisia, vyriešilo. Ak EK nedostane uspokojivú odpoveď, môže rozhodnúť o vydaní odôvodneného stanoviska.
SR sa zároveň ocitla v skupine 15 členských štátov, ktoré Brusel vyzýva, aby chránili životné prostredie pred inváznymi nepôvodnými druhmi a aby vykonávali ustanovenia nariadenia z roku 2014 o prevencii šírenia inváznych nepôvodných druhov. Všetky napomenuté členské štáty majú dva mesiace na to, aby zaslali odpoveď a prijali potrebné opatrenia, inak ich eurokomisia môže zažalovať na Súdnom dvore EÚ.
Posledné právne konanie v tejto oblasti voči Slovensku je zapríčinené nedodržiavaním právnych predpisov EÚ o ochrane prírody. Komisia vyzýva SR, aby dodržiavala svoje povinnosti vyplývajúce zo smernice o biotopoch a navrhla lokality s európskym významom, ktoré sa zaradia do biogeografických zoznamov EÚ. Ide o kľúčové požiadavky na ochranu biodiverzity v celej EÚ.
Za osobitné chránené územia označilo Slovensko len 27 zo svojich 473 lokalít s európskym významom napriek tomu, že šesťročné obdobie na označenie týchto lokalít už uplynulo. Slovensku sa sústavne nedarí stanovovať podrobné špecifické ciele ochrany pre dané lokality ani potrebné ochranné opatrenia, ktoré by zabezpečili účinnú ochranu a obnovu týchto 473 lokalít.
Komisia zaslala SR formálnu výzvu v júli 2019, ale nedostala uspokojivú odpoveď. Ak na stredajšie odôvodnené stanovisko Bratislava neodpovie do dvoch mesiacov, exekutíva EÚ môže Slovensko zažalovať na Súdnom dvore Európskej únie.