Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) vyzvala, aby sa politici vyhýbali takýmto vyjadreniam v súvislosti so zdravotnou starostlivosťou. "Vyhlásenia o 'bonitných a nebonitných' pacientoch iba prehlbujú už existujúce rozdelenie verejnosti, ktorá práve dnes citlivo vníma dostupnosť zdravotnej starostlivosti," uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.
Poukázala na to, že pacienti, ktorí žijú v menších mestách, majú rovnaké právo na poskytovanie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti ako obyvatelia väčších miest a bohatších regiónov, v ktorých sídlia štátne a univerzitné nemocnice. "Zníženie platieb poisťovňami poskytovateľom v neštátnych nemocniciach by mohlo viesť k spoplatneniu starostlivosti o pacientov v spádových územiach, ktoré sú často hladovými dolinami a ľudia tam majú doslova problém prežiť, mnohí sú sociálne odkázaní," upozornila Lévyová.
Pripomenula, že štát má v rukách všetky regulačné nástroje a zavádza sa platobný mechanizmus za diagnózu, ktorý má zabezpečiť transparentnú a spravodlivú platbu za rovnakú diagnózu. "Vláda má v rukách Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má kompetencie kontrolovať aj finančné náležitosti a efektivitu, to isté aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý opakovane skonštatoval neefektívne nakladanie s peniazmi práve v štátnych nemocniciach," vymenovala Lévyová.
Premiérove výroky o fungovaní neštátnych zariadení odmietla aj Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Reagovala tak na Hegerove sobotné (5. 2.) vyjadrenia v RTVS, kde hovoril o potrebe lepšej cenotvorby v nemocniciach tak, aby si súkromné zariadenia nevyberali len bonitných klientov namiesto náročných výkonov. Vyzvala ho na stretnutie a diskusiu o aktuálnej situácii v zdravotníctve. Úrad vlády SR zatiaľ reakciu neposkytol.